• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Help me with this question please!

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Help me with this question please!

  • This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 1 year ago by John Moffat.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • August 10, 2023 at 12:52 pm #689676
    jerin778
    Participant
    • Topics: 8
    • Replies: 7
    • ☆

    The following information is available for a production process for the last period: Material input  Labour input  Department overhead Transfer to finished goods 200 kg at $4 per kg 100 hours at $15 per hour $1,000 150 kg Normal loss is 10% of input. Losses are identified when the process is 50% complete. There is no opening or closing work?in-progress. What is the total cost of a completed unit? 
    A. 22
    B. 20.48
    C. 19.59
    D. 18.33
    Correct answer is 19.59

    August 10, 2023 at 5:50 pm #689691
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54695
    • ☆☆☆☆☆

    The total loss is 50kg, of which 20kg is the normal loss and 30kg is the abnormal loss.

    For materials, we spread the cost over the expected output (actual output + abnormal loss) of 180kg. So the material cost per kg is $800/180 = $4.44

    The approach is the same for labour and overheads, except that the abnormal loss will only have had half of the labour and overhead work. So we spread the total of $2,500 over 165kg (150 + 30/2). So the cost per kg is $2,500/165 = $15.15

    So the total cost per kg is 4.44 + 15.15 = $19.59

    (I am surprised that your book is not showing the workings 🙂 )

    August 11, 2023 at 6:09 am #689718
    jerin778
    Participant
    • Topics: 8
    • Replies: 7
    • ☆

    Thank you. Yes it does show the working but I couldn’t follow it properly or understand some steps, it doesn’t explain like you do. Thank you once again.

    August 11, 2023 at 8:11 am #689722
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54695
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • The topic ‘Help me with this question please!’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Ayeshaacca on IFRS 16 Identifying a lease – ACCA (SBR) lectures
  • darshan.69 on Chapter 3 – Property Income and Investments – Individuals TX-UK FA2023
  • @VIBHOR123 on FA Chapter 2 Questions The Statement of Financial Position and Statement of Profit or Loss
  • @VIBHOR123 on FA Chapter 2 Questions The Statement of Financial Position and Statement of Profit or Loss
  • John Moffat on Objectives of organisations – ACCA (AFM) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in