• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for June 2025 exams.
Get your discount code >>

Service costing question

Forums › ACCA Forums › ACCA MA Management Accounting Forums › Service costing question

  • This topic has 5 replies, 4 voices, and was last updated 3 years ago by mrjonbain.
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • February 20, 2016 at 7:25 pm #301316
    cloudz
    Member
    • Topics: 2
    • Replies: 2
    • ☆

    A truck delivered sand to two customers in a week. The following details are available.
    Customer Weight of goods
    delivered (kilograms) :X 500. Y 180.Total = 680.
    Distance covered(kilometres):X 200. Y1,200. Total = 1400.

    The truck cost $3,060 to operate in the week. Each customer delivery was carried out separately, and
    the truck made no other deliveries in the week.
    What is the cost per kilogram/kilometre of sand delivered in the week (to the nearest $0.001)?
    A $0.003
    B $0.010
    C $2.186
    D $4.500

    Can someone please explain to me how to solve it?

    August 23, 2016 at 7:04 pm #334782
    lt2582066
    Participant
    • Topics: 2
    • Replies: 3
    • ☆

    Solution to Service costing problem:

    X – Distance x Delivery(200 x 180 = 100,000 kilogram/kilometer)
    Y- Distance x Delivery( 1200 x 180=216,000vkilogram/kilometer)
    total =316,000 kilogram/kilometer

    Cost to operate truck = $3,060.00
    To find the cost per kilgram/kilometer of sand, you divide cost by level of activity.

    therefore $3060.00/316,000 =$0 .010
    this is how I perceive it.

    March 1, 2022 at 4:26 pm #649574
    saman66
    Participant
    • Topics: 0
    • Replies: 2
    • ☆

    but 3060/316000= 0.009 in my calculator.

    March 2, 2022 at 10:39 am #649634
    mrjonbain
    Moderator
    • Topics: 6
    • Replies: 2438
    • ☆☆☆☆☆

    saman66, it rounds up to 0.01. Hope this helps.

    April 6, 2022 at 3:38 pm #652798
    saman66
    Participant
    • Topics: 0
    • Replies: 2
    • ☆

    thanks

    April 7, 2022 at 2:58 pm #652838
    mrjonbain
    Moderator
    • Topics: 6
    • Replies: 2438
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome.

  • Author
    Posts
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • acowtant on Changes in group structure – examples – ACCA SBR lectures
  • Angelacn222 on MA Chapter 26 Questions Variance Analysis
  • Samantha96 on The Statement of Financial Position and Income Statement (part a) – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • Ejueyitsi-Toju on What is Assurance? – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • Goodness on Accruals and Prepayments (part b) – ACCA Financial Accounting (FA) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in