Hi John!
The time for the first batch of 50 units was 500 hours. The total time for the first 16 batches of 50 units was 5,731 hours. What's the learning rate?
-The answer is 92%.
-How to get the answer? ( In your lectures, you do have mentioned of calculating learning rate but have not explained how)
Thanks.
Ask the Tutor ACCA PM
Budgeting
The average time per batch for 16 batches is 5,731/16 = 358.1875 hours.
Using the doubling rule, if the learning rate is R, then the time for the first batch is 500. The average time per batch for 2 batches is 500 x R.
The averages time per batch for 4 batches is 500 x R^2
The average time per batch for 8 batches is 500 x R^3
The average time per batch for 16 batches is 500 x R^4
So 500 x R^4 = 358.1875
R^4 = 358.1875 / 500 =0.716375
R = fourth root of 0.716375 = 0.92 or 92%
Sign into reply to this topic.
