Sales 60,000
Cost of Sales 50,000
PBIT 10,000
Interest 4000
PBT 6000
Tax 4500
PAT 1500
60% of COS is variable costs
What is the operational gearing?
Ask the Tutor ACCA FM
Specimen Paper Operational Gearing
Contribution/PBIT
Variable cost = 60% x 50,000 = 30,000
So contribution = 60,000 - 30,000 = 30,000
So contribution/PBIT = 30,000/10,000 = 3.
Sign into reply to this topic.
