• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Process costing

Forums › FIA Forums › MA2 Managing Costs and Finance Forums › Process costing

  • This topic has 4 replies, 2 voices, and was last updated 5 years ago by clyuba.
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • February 17, 2020 at 4:02 pm #562145
    clyuba
    Member
    • Topics: 7
    • Replies: 9
    • ☆

    Cost totalling $4250 were incurred in a period.
    80 units if output were rejected and destroyed in the period,20 units more than allowed for as a normal loss,leaving 420 units of good production to be transfarred to finished goods..
    What is the amount written off as abnormal loss?

    February 17, 2020 at 4:31 pm #562149
    Ken Garrett
    Keymaster
    • Topics: 10
    • Replies: 10591
    • ☆☆☆☆☆

    If things had gone as expected, normal losses would have been made so 440 units would have resulted (actual plus the 20 abnormal/unexpected loss). Cost of output is always valued as though only normal losses were incurred so, for a cost of 4250 and expected output of 440 the cost per unit is 4250/440 = 9.66 per unit.

    These units are either good units or some might be discovered to be abnormally lost. Here 20 must be thrown away at a cost of 9.66 x 20=193.2

    February 17, 2020 at 7:51 pm #562159
    clyuba
    Member
    • Topics: 7
    • Replies: 9
    • ☆

    Thank you very much sir. Thats the answer i found but was confused as the bpp rev kit was showing the answer to be $170
    The rev kit answer was $170 , $4250/500=$8.5
    $8.5× 20 units= $170

    February 18, 2020 at 8:22 am #562190
    Ken Garrett
    Keymaster
    • Topics: 10
    • Replies: 10591
    • ☆☆☆☆☆

    I think they are wrong. ?

    February 18, 2020 at 11:33 am #562223
    clyuba
    Member
    • Topics: 7
    • Replies: 9
    • ☆

    Indeed they are.

  • Author
    Posts
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • The topic ‘Process costing’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • EricObi on IAS 37 – Best estimate – ACCA Financial Reporting (FR)
  • Ken Garrett on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • John Moffat on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • maryrena77 on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in