I revise this question too much time but cant understand..plz help...
Market research into demand for the product indicates that when the selling price per unit is $145,demand in each period will be 5000 and if the price is $120,demand will be 11250 units.It is assumed that the demand function is linear.The variable cost per unit is $27
What selling price should be charged in order to maximise the profit??
i know the price equation is P=a-bq ....But i cant able to find the a=Price when demand is 0
Ask the Tutor ACCA PM
Pricing Decision
b = (145 - 120) / (11250 - 5000) = 0.004
a = 145 + (0.004 x 5000) = 165
( or, if you prefer, a = 120 + (0.004 x 11250) = 165 )
Have you watched my free lectures on pricing? The lectures are a complete free course for Paper F5 and cover everything needed to be able to pass the exam well.
NO sir i am not take your lecture because i am regular student in one of ACCA gold colleges..But i reaalise that your lectures are also very helpful..
Many many thanks sir for your help
You are welcome :-)
Sign into reply to this topic.
