• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Job, Batch & Service costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Job, Batch & Service costing

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 9 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • November 20, 2015 at 7:25 pm #284220
    Afrina
    Member
    • Topics: 26
    • Replies: 37
    • ☆☆

    Good day Mr. Moffat,

    Kindly help me with this question.

    A truck delivered sand to 2 customers in a week. the following details are available.

    Customer Weight of goods delivered (Kg) Distance covered (Km)

    X 500 200
    Y 180 1200

    Total: 680 1400

    The truck cost $3060 to operate in the week.Each customer delivery was carried
    out separately, and the truck made no other deliveries in the week.

    What is the cost per kilogram/kilometre of sand delivered in the week (to the nearest $ 0.001)?

    A. $ 0.003
    B. $ 0.010
    C. $ 2.186
    D. $ 4.500

    The correct answer is B. But my problem is that every time I do my calculations, I end up getting a completely different answer to for this question.

    May you please help me out with this problem, along with the correct calculation?

    Thanks in advance.

    November 21, 2015 at 8:38 am #284271
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54656
    • ☆☆☆☆☆

    For X there are 500 x 200 = 100,000 kg/km
    For Y there are 180 x 1200 = 216,000 kg/km
    So in total 316,000 kg/km

    So the cost per kg/km = $3,060 / 316,000 = $0.010 (to the nearest $0.001)

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Rajpoot on FA Chapter 5 Questions IAS 37 – Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets
  • bizuayehuy on Foreign exchange risk management (1) Part 1 – ACCA (AFM) lectures
  • effy.sithole@gmail.com on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • kyubatuu on MA Chapter 6 Questions Inventory Control
  • hhys on PM Chapter 14 Questions More variance analysis

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in