Watts Co acquired 70% of the share capital of Pilkington Co on 1 January 20X2 for
$300,000.
The goodwill arising on consolidation has been impaired by $50,000 as at 31 December
20X5.
The share capital and reserves of the two companies as at 31 December 20X5 were as
follows:
Watts Co Pilkington Co
Share Capital $400,000 $150,000
Retained earnings $300,000 $200,000
At the date of acquisition Pilkington Co had retained earnings of $125,000. Watts Co
measures the non-controlling interest as the proportion of net assets of the subsidiary.
In the consolidated statement of financial position of at 31 December 20X5 what amount
should appear for the non-controlling interest?
A $105,000
B $90,000
C $82,500
D $60,000
My answer is coming $90000. Is it right?
Please help in this one
ACCA Forums
FRgoodwill impairment - Group reporting
NCI at acq= 30% * 275,000 = 82,500
NCI=
82,500
Retained earnings= 200,000-125,000= 75,000*30%= 22,500
Less Impairment= 50,000*30%= (15,000)
TOTAL= 82,500+ 22,500 - (15,000) = 90,000.
You'r right!
Good Luck!
Sign into reply to this topic.
