Skip to content

Ask the Tutor ACCA FM

Delayed annuity

TThu2y ago
An annuity of $3000 per year for eight years starts at the end of the third year and finishes at the end of the tenth year. Required What is the present value of the annuity if the discount rate is 6%? (Give your answer to the nearest $.) Annuity factor for 8 years at 6%- 6.210 Present Value = 3,000 x 6.210 = $18630 Discounting at time 2 discount factor of 0.890 gives a present value at time 0 of $18630 x 0.890 = $16581 However, this starts at the end of the third year, so why don't we use the discount factor of year 3? Looking forward to your response, Iniss.
IAW3005IAW3005Tutor2y ago#1
Another way to do it is to take the 10 year annuity and remove the delays That means the same amount for 8 years starting in year 3 So if you think, take the whole 10 years at 6% is 7.360 - then take off the first two years of 1.833 = 5,527 * 3000 = 16,581
TThu2y ago#2
oh okay, thank you!
Sign into reply to this topic.