• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Costing + Labour

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Costing + Labour

  • This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 11 years ago by John Moffat.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • March 5, 2014 at 4:26 pm #161549
    Shafiq
    Member
    • Topics: 4
    • Replies: 6
    • ☆

    Dear Sir: Could you please help me understand the following questions.

    Question 1: A van delivered wood to two firms in a week. The following details are available.

    Firm Weight of Wood Delivered Distance Covered
    KG KM
    P 200 250

    Q 500 800

    The van cost $675,000 to operate for the week. Each delivery was carried separately and there were no other deliveries during the week.

    What is the cost per kilogram/kilometre of wood delivered in the week (to the nearest $0.01)?

    Question 2: A company operates a piecework system of remuneration, but also guarantees its employees a minimum wage of $10 per hour for an 8 hour day.

    The standard time allowed per unit for output is 4 minutes. Piecework is paid at the rate of $12 per hour.

    If an employee produces 150 units on a particular day, what will be their total pay for that day?

    Best Regards,

    March 5, 2014 at 7:48 pm #161575
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54657
    • ☆☆☆☆☆

    The total cost was $675000

    The kg/km for P was 200 X 250
    The kg/km for Q was 500 x 800

    You can multiply them and then add to get the total kg/km.

    If you divide 675,000 by the total kg/km then you will get the cost per kg/km.

    For question 2, they produced 150 units. The total standard time is therefore 150 x 4/60 hours, and the total piecework pay is therefore 150 x 4/60 a $12.

    The total pay will be the larger of the piecework pay (calculated as above) and the minimum wage of 8 x $10.

    March 7, 2014 at 1:16 pm #161724
    Shafiq
    Member
    • Topics: 4
    • Replies: 6
    • ☆

    Thank you Sir, both questions are clear now.

    March 7, 2014 at 1:19 pm #161726
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54657
    • ☆☆☆☆☆

    Thats great 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Rajpoot on ACCA BT Chapter 4 – Organisational culture – Questions
  • John Moffat on FA Chapter 6 Questions Depreciation
  • MZahidrafique on ACCA F2 Key to success
  • ACCA2025@ on Professionalism, ethical codes and the public interest – ACCA Strategic Business Leader (SBL)
  • Barlow1989 on CIMA BA2 – Accounting for Management

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in