• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
    • BT
    • MA
    • FA
    • LW
    • PM
    • TX-UK
    • FR
    • AA
    • FM
    • SBL
    • SBR
    • AAA
    • AFM
    • APM
    • ATX
    • Dates
    • What is ACCA

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

ACCA F5 Life cycle costing Lecture 2 Example 1

VIVA

Reader Interactions

Comments

  1. swaroop12 says

    July 1, 2018 at 1:59 pm

    The method I did was by making the cost per unit as “x” and considering lifetime cost per unit to be as 7 because as the question stated about the ‘maximum manufacturing cost per unit’
    So like that I got cost per unit to be as 4.8

    But after seeing the way u did,
    Mine seemed more time consuming then yours.

    Thank you for such amazing videos sir ?

    Log in to Reply
    • swaroop12 says

      July 1, 2018 at 2:00 pm

      That was an emoji, not a question mark

      Log in to Reply
      • John Moffat says

        July 1, 2018 at 4:51 pm

        Thank you for your comment 馃檪

  2. addisanopacourage says

    April 21, 2018 at 7:50 pm

    Hi Sir on target costing. I missed where you got the $100 on the costs?

    Log in to Reply
    • hsnkzmi says

      May 6, 2018 at 8:42 pm

      there is a mindless trick to it.
      ex-
      % of prof on cost % of prof on s/pr.
      25% or 1/4 20% or 1/5

      30% or 1/3 25% or 1/4

      so what I have done here is.
      Step1 convert the ? of prof to a fraction.

      Step2 add / substract 1 to the denominator.( depending on what you want to convert to. ex- to convert to % prof on sales add 1 , to convert to % prof on cost substract 1)

      Step3 Convert the fraction to %

      Step4 thats it. now apply this to the cost/sale price.

      Log in to Reply
      • addisanopacourage says

        June 2, 2018 at 6:08 pm

        Thanks

  3. loukasierides says

    January 4, 2018 at 10:33 am

    Dear Sir,

    thank you for a great lecture, i feel very confident learning these topics with your help. Will the material become a lot more difficult in later chapters?

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      January 4, 2018 at 5:12 pm

      Thats impossible to answer – everyone finds different things difficult 馃檪

      Log in to Reply
      • loukasierides says

        January 4, 2018 at 6:20 pm

        i understand . thank you once again for these great lectures

      • John Moffat says

        January 5, 2018 at 8:40 am

        You are welcome

  4. dumebi1234 says

    October 30, 2017 at 2:00 am

    how come the cost is $100 please how did you arrive at the answer

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      October 30, 2017 at 8:07 am

      But the cost is not $100 and so I don’t understand what you are asking.

      I work through the question in the lecture, and of course there is a printed answer in the lecture notes.

      Log in to Reply
  5. Agatha says

    September 12, 2017 at 6:59 am

    Dear Sir,
    regarding the example 1a, of life cycle costing,is calculate the target cost? the SAME/INTERCHANGEABLE with calculate the target cost per unit?.I am a little bit confused with your answer, it seems you calculated the target cost per unit ,NOT target cost.
    I calculated the target cost as:
    Selling price ($10.50 by 50000)units=$525000
    Profit(525000 by 50/150)= $17500
    Target cost= $35000

    I would have calculated target cost per unit as:
    TARGET COST PER UNIT: $350000/50000units= $7pu

    Thanks for always been helpful.

    Log in to Reply
    • Agatha says

      September 12, 2017 at 7:16 am

      NOTE: target cost $350000.

      Log in to Reply
  6. hoangdh09 says

    July 24, 2017 at 4:19 am

    where does Sir take 50000 units ? Thanks

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      July 24, 2017 at 8:30 am

      If you look at the question in the lecture notes, it says that there are 2,000 units in the first year and then 12,000 units in each of the next 4 years.
      2,000 + (4 x 12,000) = 50,000 units in total.

      Log in to Reply
  7. thexmeraz says

    May 5, 2017 at 8:05 am

    lectures are short and very effective.. i can cover syllabus very fast…. I haven’t seen any local or international teacher’s lecture as good as these are,,, thank you sir…

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      May 5, 2017 at 2:07 pm

      Thank you very much for your comment 馃檪

      Log in to Reply
  8. Samuel Koroma says

    March 31, 2017 at 6:44 pm

    A very good example incorporating target costing. Because of the cost gap of $0.80 (the difference between the target cost p.u.$7 and lifecycle cost p.u.$7.8) the product is not worth making.Thanks.

    Log in to Reply
    • Samuel Koroma says

      March 31, 2017 at 6:46 pm

      If the cost gap can be closed to meet the target cost then the product is worth making but not compromising customer perceived quality and satisfaction.

      Log in to Reply
      • John Moffat says

        April 1, 2017 at 9:35 am

        Correct 馃檪

      • Samuel Koroma says

        April 3, 2017 at 10:48 am

        Thanks John

      • John Moffat says

        April 3, 2017 at 2:33 pm

        You are welcome 馃檪

  9. ganeshkrupad says

    February 2, 2017 at 3:02 pm

    Thank you for the free lecture. It was really helpful.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      February 2, 2017 at 3:29 pm

      You are welcome – I am pleased it was helpful 馃檪

      Log in to Reply
  10. shayan93 says

    January 24, 2017 at 9:02 pm

    Sir in part c of the example, you multiplied 50000 units by 7, why did you not multiply it by 10.5 as our aim was to achieve the required mark up?

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      January 25, 2017 at 7:22 am

      Because if there is a mark-up of 50% on cost then the cost will have to be $7 since the selling price is $10.50.

      Have you watched the lectures on the previous chapter (target costing)?

      Log in to Reply
      • deborahidogun says

        March 29, 2017 at 5:23 am

        Pls why not 50/150 * $10.50. Why 100/150 *$10.50. I hve watched the previous lecture but im confused.

      • sounbal says

        August 4, 2017 at 10:33 am

        you will still get the same answer as 50/150*$10.50=$3.5 , which is the desired profit .Then following the formula of estimated selling price – desired profit ,

        $10.50-$3.5= $7,
        which is the target cost .. Hope it will be helpful .

  11. profabed says

    January 17, 2017 at 11:38 am

    Thank you very much. Much appreciated .

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2025 路 Support 路 Contact 路 Advertising 路 OpenLicense 路 About 路 Sitemap 路 Comments 路 Log in