• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Target costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Target costing

  • This topic has 2 replies, 2 voices, and was last updated 1 year ago by sooha.
Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • March 1, 2024 at 7:12 am #701519
    sooha
    Participant
    • Topics: 58
    • Replies: 65
    • ☆☆

    kaplan 44 /
    The predicted selling price for a product has been set at $56 per unit. The desired mark-up
    on cost is 25% and the material cost for the product is estimated to be $16 before allowing
    for additional materials to allow for shrinkage of 20% (for every 10 kg of material going in
    only 8 kg comes out).
    If labour is the only other cost and 2 hours are needed what is the most the business can
    pay per hour if a cost gap is to be avoided?

    for material cost the answer is 20
    but the note is confusing little bit, if i answered base on 20 % =16*120% = 19.2$
    if for every 10 only 8 is come
    16/10*8=12.8
    16-12.8=3.2
    16+3.2=19.2

    isn’t that make sense ? why i have to do it like 16/8*10?

    March 1, 2024 at 8:17 am #701525
    LMR1006
    Keymaster
    • Topics: 4
    • Replies: 1487
    • ☆☆☆☆☆

    So the material cost for the product is estimated to be $16 before allowing for additional materials to allow for shrinkage of 20% (for every 10 kg of material going in, only 8 kg comes out).

    This means that to calculate the cost per unit, you need to consider the shrinkage.

    For every 8 kg of material needed, they have to buy 10 kg.

    So, the cost of materials per unit is calculated as 10/8 * $16 which is $20
    Does this help?

    March 1, 2024 at 9:18 am #701532
    sooha
    Participant
    • Topics: 58
    • Replies: 65
    • ☆☆

    thank you it helps ^^

  • Author
    Posts
Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • thienan0110 on Interest rate risk management (1) Part 5 – ACCA (AFM) lectures
  • Venoth on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • mrjonbain on Professionalism, ethical codes and the public interest – ACCA Strategic Business Leader (SBL)
  • mrjonbain on Professionalism, ethical codes and the public interest – ACCA Strategic Business Leader (SBL)
  • kemo1000 on Financial instruments – convertible debentures – ACCA Financial Reporting (FR)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in