• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

relevant costing

Forums › ACCA Forums › ACCA PM Performance Management Forums › relevant costing

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 6 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • July 12, 2018 at 11:15 am #461750
    snehadavis
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 9
    • ☆

    KALPLAN RK QN.44-RELEVANT COSTING OF MATERIALS
    44) H has in inventory 15,000 kg of M, a raw material which it bought for $3/kg five years ago,
    for a product line which was discontinued four years ago. M has no use in its existing state
    but could be sold as scrap for $1.00 per kg. One of the company’s current products (HN)
    requires 4 kg of a raw material, available for $5.00 per kg. M can be modified at a cost of
    $0.75 per kg so that it may be used as a substitute for this material. However, after
    modification, 5 kg of M is required for every unit of HN to be produced.
    H has now received an invitation to tender for a product which could use M in its present
    state.
    What is the relevant cost per kg of M to be included in the cost estimate for the tender?
    A $0.75
    B $1.00
    C $3.00
    D $3.25
    ANS :D,HERE WHAT DOES “IT’S PRESENT STATE MEANS” AND,HOW THE SCRAP VALUE CONSIDERED !HOW THE MOST SUITABLE RELEVANT COST CHOOSEN BETWEEN THE “RESALE VALUE” OR “VALUE IN USE”,CAN WE CHOOSE THE
    HIGHEST VALUE !HOW IT CAN BE APPLIED HERE!
    THANK U

    July 12, 2018 at 11:56 am #461768
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    In future you must ask in the Ask the Tutor Forum if you want me to answer – this forum is for students to help each other. (Also, please do not type in capital letters!).

    ‘present state’ means without modifying it.

    Initially, ignore the new contract. In which case for their existing product (HN) they can either buy 4kg or material per unit at $5, so a total of $20 per unit, or modify M and use that, which will cost 5 kg x $0.75 = $3.75 per unit.

    Therefore they would prefer to use material M to produce the existing product (HN).

    If they do the new contract and use material M for it, then they will be forced to buy material specially for the existing product (HN) which will mean them having to pay an extra $20 – $3.75 = $16.25 per unit. Since each unit would have used 5kg of material M, the extra cost per kg of M is 16.25/5 = $3.25 per kg (so this is the relevant cost of using it for the contract).

    (The scrap value of M is not relevant, because they would not be scrapping it whatever happened – even if there was no new contract, it would be better to use it for HN rather than scrap it and only get $1 per kg.)

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • hhys on PM Chapter 4 Questions Environmental Management Accounting
  • singhjyoti on Conceptual Framework – ACCA SBR lecture
  • John Moffat on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • azubair on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • Gowri7 on Relevant cash flows for DCF Working capital (examples 2 and 3) – ACCA Financial Management (FM)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in