• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

process costing using average costing method

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › process costing using average costing method

  • This topic has 5 replies, 2 voices, and was last updated 9 years ago by John Moffat.
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • September 16, 2015 at 9:05 am #272093
    nilsatom
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 9
    • ☆

    The details of a process are as follows:
    material $98,000
    labour $60,000
    production overheads $39,000
    units added to process 2 are 1,000 units.
    There were 200 units of opening work in progress valued as follows:
    material $22,000
    labour $6,960
    production overheads $3,000
    There were 300 units of closing work in progress fully completed as to material 60% to labour and 50% to production overheads.Prepare a Process a/c using the average costing method.

    September 16, 2015 at 10:34 am #272124
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Please do not simply set me a question to answer – you must have an answer in the same book in which you found the question 🙂

    You should watch the free lectures on process costing.

    If you then still have a problem then ask about which bit of the answer is giving you the problem.

    (Incidentally, you cannot be asked to prepare a process account in Paper F2. You will be asked to either calculate the value of the completed units, or to calculate the value of the closing work-in-progress.)

    September 16, 2015 at 10:43 am #272127
    nilsatom
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 9
    • ☆

    sorry about that I calculated equivalent units for :
    materials to be 1,300 units
    labour to be 1,180 units
    production overheads to be 1,150 units
    I calculated cost per unit for material to be (22,000+98,000)/1,300 = $92.308
    labour to be (60,000+6,960)/1,180 = $56.746
    production overhead (39,000+3,000)/1,150 = $36.521
    When I calculate the fully completed units:(1,000*$92.308)+(1,000*$56,746)+(1,000*$36.521) = $185,575
    But now I am not sure on how to calculate the closing work in progress

    September 16, 2015 at 4:30 pm #272176
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Have you watched the lecture?

    The equivalent units for materials is 1200 (200 WIP b/f + 1000 added; 900 complete + 300 WIP c/f)
    So the cost of materials is 120,000 / 12,000 = $10 per unit.
    The equivalent units for labour is 900 + (60% x 300) = 1080
    So the labour cost per unit = 66960 / 1080 = $62 per unit
    The equivalent units for overheads is 900 + (50% x 300) = 1050
    So the overhead cost per unit = 42,000 / 1050 = $40 per unit.
    Giving a full cost per unit of $112 per unit

    The value of the completed units, is therefore 900 x $112

    For the WIP, you value the materials, labour and overhead elements separately and then add them up. If the overheads (for example) are 50% finished, then you value the overhead element at 50% of unit cost.

    You really must watch the lecture – I cannot simply type out the lecture here.

    September 17, 2015 at 7:43 am #272238
    nilsatom
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 9
    • ☆

    Thank you for your help after watching the lecture I understood how to calculate the closing work in progress 🙂

    September 17, 2015 at 9:09 am #272250
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • nabeelafatima on Using Information Systems – ACCA Performance Management (PM)
  • John Moffat on Irrecoverable Debts and Allowances Example 3 – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • Fangzi on The cost of capital (part 1) – ACCA (AFM) lectures
  • Coffeeice6 on What is Assurance? – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • khalid.zaheer on Irrecoverable Debts and Allowances Example 3 – ACCA Financial Accounting (FA) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in