Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
In above question
equivalent units produce in October
Start to end (110000-40000)=70000
(Plus) Bf unit (20000*0.5) =10000
(Plus) cf unit (40000*0.5)=20000
Total equivalent unit. = 100,000
solution of above question in Kaplan kit I don’t understand why they just take 20,000 unit complete when they are 50% complete
I will rewatch it
But I always find difficult to solve that type of question of variance topic I don’t understand which cost is included and which one excluded
If actual profit is given instead of standard profit in above question. Does total cost variance include?
In my exam there is question I can’t understand
Company using absorption costing
Selling price 9999
Variable price 6666
Fixed price 2222
Ask to find contribution
Selling price -variable price=contribution
But in absorption costing we deduct fixed cost as well
So do we deduct fixed or note?
