• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for June 2025 exams.
Get your discount code >>

Weighted average

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Weighted average

  • This topic has 4 replies, 2 voices, and was last updated 5 years ago by John Moffat.
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • October 9, 2019 at 6:19 pm #548528
    safashaikh19
    Member
    • Topics: 18
    • Replies: 24
    • ☆

    A wholesaler had opening inventory of 300 units of product Emm valued at $25 per unit at the beginning of January. The following receipts and sales were recorded during January.

    Date 2 Jan 12 Jan 21 Jan 29 Jan
    400
    Issues 250 200 75
    The purchase cost of receipts was $25.75 per unit. Using a weighted average method of valuation,calculate the value of closing inventory at the end of January.

    Answer)4492

    Sir can you help me out with this question? I cant seem to figure out the workings for this even after applying your formula.

    October 9, 2019 at 6:23 pm #548529
    safashaikh19
    Member
    • Topics: 18
    • Replies: 24
    • ☆

    2 Jan 400 (receipts)
    12 jan 250 (issues)
    21 jan 200 (I)
    29 Jan 75(I)

    this is the table for the question**

    October 10, 2019 at 8:04 am #548560
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54675
    • ☆☆☆☆☆

    The started with 300 units at $25 each, so a total of $7,500.
    They bought another 400 units at $25.75 each, so a total of $10,300.

    So in total they now have 700 units at a total cost of $17,800.

    There are no more purchases, and so all the issues are at an average cost of $17,800/700 = $25.43 per unit.

    The closing inventory is 700 – 250 – 200 – 75 = 175 units.

    They are therefore valued at 175 x $25.43 = $4,450.

    (The answer is your book is different simply because of roundings which does not matter in the exam)

    October 10, 2019 at 11:48 am #548613
    safashaikh19
    Member
    • Topics: 18
    • Replies: 24
    • ☆

    Thank you very much!

    October 10, 2019 at 3:15 pm #548675
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54675
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • sadik.sadka on How to make the best use of OpenTuition
  • SONIC916 on Lessee accounting – ACCA (SBR) lectures
  • AkinMike on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AkinMike on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AliMusa12 on Accruals and Prepayments (part a) – ACCA Financial Accounting (FA) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in