• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

volume based discounts- pricing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › volume based discounts- pricing

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 12 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • December 2, 2012 at 5:26 am #56048
    sab
    Member
    • Topics: 11
    • Replies: 13
    • ☆

    when a business makes an additional unit of a pdt ,it incurs an extra cost of
    $5 for direct materials
    $7for direct labour
    $3 for variable overheads
    and fixed overheads of $2 based on expected production of 10000 units. what is the cost equation?
    If the bsns buys enough materials for 5000 units it will only have to pay $4/unit. What is the cost function for production of more than 5000 units?

    As per Bpp the answer is
    Tc= 20000+15q
    where the variable cost/unit =5+7+3=15 and fixed overhead is 2*10000=20000.
    and the answer for second question is
    Tc=20000+14q where variable cost/unit =4+7+3=14.
    My doubt is if the question is to find the cost function for pdtn of more than 5000 units how the variable cost /unit =14?
    because in the question it is said that upto a pdtn of 5000 units direct materials cost only $4/unit if the pdtn increases the how come the direct materials cost remain same $4/unit?

    December 2, 2012 at 6:28 pm #109429
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    It is because the implication is that if it buys for less that 5000 unit the materials cos is $5 a unit, but if it is 5000 or more then it will be $4 a unit.
    So total variable cost is materials $4 + labour $7 + overheads $3 = $14.

    Think about it – it would be mad for them to only charge $4 is you bought material for exactly 5000 units. The only reason for them reducing the price is because you are buying a large quantity and so $4 must be for 5,000 units or more.

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • maryrena77 on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • John Moffat on The financial management environment – ACCA Financial Management (FM)
  • Lekhanaa on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in