• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

The effects of changes in remuneration methods and changes in productivity.

Forums › FIA Forums › MA1 Management Information Forums › The effects of changes in remuneration methods and changes in productivity.

  • This topic has 3 replies, 3 voices, and was last updated 9 years ago by sasha.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • September 21, 2015 at 6:03 pm #272676
    sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Current scheme: 7/ hour at a 40 hour week.
    Overtime premium = time and a half.
    Usually 400 units are produced in 50 hours.

    Work weekly wages and cost per unit.

    September 22, 2015 at 2:19 am #272704
    kevinyong
    Member
    • Topics: 0
    • Replies: 1
    • ☆

    Basic Paid = $7 x 40 hrs = $280
    OT Paid = $7 x 1.5 x 10hrs = $105
    Gross Paid = $385

    $385 / 400units = $0.9625

    ——————————————————————————————————————-

    Basic Paid = $7 x 40hrs = $280
    Units produces in 40 hours = 400units / 50hrs x 40hrs = 320units
    $280 / 320units = $0.875

    Is this correct cause both answer also different ?

    September 22, 2015 at 9:15 am #272725
    Ken Garrett
    Keymaster
    • Topics: 10
    • Replies: 10587
    • ☆☆☆☆☆

    Weekly pay = 385 (that’s what’s paid)

    The overtime premium shoudl not be charged to production as a labour cost – it’s regarded as an indirect cost (overhead) unless a customer specifically requested overtime to be worked to get a job done quickly).

    Total pay at notmal rate for 50 hours = 50 x 7 = 350
    Cost/unit = 350/400 = 0.875

    September 22, 2015 at 12:46 pm #272765
    sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Well thats not the explaination in the notes: see below:

    Illustration
    Current scheme: $7/hour, 40 hour week.
    Overtime premium = time and a half.
    Usually 400 units are produced in 50 hours
    Weekly wages = 50 x $7 + 10 x $3.5 = $385
    Cost per unit = $385/400 = 0.9625
    Proposed scheme: rates as above, but in addition the overtime premium is paid on
    any hours saved. Assume that 50 units are now made in 44 hours
    Possible results:
    Hours saved = 50 – 44 = 6
    Weekly wages = 44 x $7 +4 x $3.5 + 6 x $3.5 = 343
    Cost per unit = 343/400 = 0.8575

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • nosiphoceliwedlamini@gmail.com on Financial instruments – convertible debentures – ACCA Financial Reporting (FR)
  • NirajNathani99 on PPE – revaluation upwards – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AKN1989 on Linear Programming – Maximum contribution – ACCA Performance Management (PM)
  • Motsotase910 on Contingent Assets and Liabilities – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • Kim Smith on ACCA F2 Key to success

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in