• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Target Costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Target Costing

  • This topic has 5 replies, 2 voices, and was last updated 10 years ago by John Moffat.
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • December 13, 2014 at 6:35 pm #220465
    Allwell B Joseph
    Participant
    • Topics: 12
    • Replies: 24
    • ☆

    The predicted selling price for a product is $56 per unit. The desire mark-up on cost is 25% and the material cost for the product is estimated to be $16 before allowing for additional materials to allow for shrinkage of 20%( for every 10kg of material going in only 8kg comes out.) Labour is the only cost and only 2 hours needed

    Answer
    S.P= 56
    Mark up = 25/125 x 56 = 11.2
    Target cost = 56-11.2 =44.8

    Materials(100/80 x 16) = 20(Dis is the Part i don’t understand)

    i used 80/100 x 16

    and without it i can’t derive labour figure

    Please explain its 100/80 or 10/80 to multiply 16.

    December 14, 2014 at 2:47 pm #220524
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54681
    • ☆☆☆☆☆

    For every 10 kg that we buy, only 8 kg are available for our product.

    So….for every 8 kg for the product, we need to buy 10 kg.

    If (for example) each kg cost $1.60 to buy, then it would mean that for every 8kg used in the product we would have to pay 10 x 1.60 = $16.
    So if 8kg cost $16, then 1 kg cost 10/8 x $1.60 = $2.

    December 14, 2014 at 5:54 pm #220551
    Allwell B Joseph
    Participant
    • Topics: 12
    • Replies: 24
    • ☆

    Please is it that the 2kg is lost in the production process.

    Thanks very much
    You d best

    December 15, 2014 at 9:10 am #220611
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54681
    • ☆☆☆☆☆

    Yes – for every 10kg that we buy, we lose 2kg and therefore are able to use 8kg.

    December 18, 2014 at 6:04 pm #221099
    Allwell B Joseph
    Participant
    • Topics: 12
    • Replies: 24
    • ☆

    tnks very much mr john

    December 19, 2014 at 12:44 pm #221149
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54681
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome -)

  • Author
    Posts
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • John Moffat on The financial management environment – ACCA Financial Management (FM)
  • Lekhanaa on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • wZaidhan on Sources of Finance – Islamic Finance – ACCA Financial Management (FM)
  • manahylilyas on The financial management environment – ACCA Financial Management (FM)
  • poojam on Objective of financial reporting – ACCA Financial Reporting (FR)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in