Skip to content

Ask the Tutor ACCA PM

target costing

GGayathri7y ago
sir i have a doubt on this question: AC Co has target mark-up of 25% & sells into market at $120 per unit. AC’s costs per unit are $46 for variable costs & $60 for fixed costs, with a budgeted output of 10,000 units. What is the minimum production required to close the target cost gap? Answer: 12,000 units
John MoffatJohn MoffatTutor7y ago#1
The target cost is 100/125 x $120 = $96 per unit The variable costs are $46 per unit and therefore the fixed costs need to be absorbed as $50 per unit. The budgeted total fixed costs are 10,000 x $60 = $60,000. For the absorption rate to be only $50 per unit, the production needs to be $60,000/$50 = 12,000 units.
GGayathri7y ago#2
thank you
John MoffatJohn MoffatTutor7y ago#3
You are welcome :-)
Topic lockedNew replies are closed.