Hi Sir
Sorry I am having a mind block moment.
Question-
Product cost $10
target profit= 25% on cost
current cost=8.40
whats the target cost gap?
Target costing= Market price- desired profit margin
$10-(25%*8.40)= 10-2.1= 7.90
8.40-7.90= =0.50
but the answer is wrong?
The solution goes on to calculate the target profit as 25% on cost is the same as 20% on price. I am confused by this statement. how is 25% on cost the same as 20% on price?
thanks
Ask the Tutor ACCA PM
Target Costing
no worries. I have solved the issue. 25/125= 20% on selling price. Mark up
That is correct :-)
Sign into reply to this topic.
