- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 7 years ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › ACCA Forums › ACCA SBR Strategic Business Reporting Forums › ROSE June 2011 Excess depreciation
Could you please explain me the excess depreciation working and how they got 0.4m in the answer?
Rose purchased plant for $20 million on 1 May 2007 with an estimated useful life of six years. Its estimated residual value at that date was $1·4 million. At 1 May 2010, the estimated residual value changed to $2·6 million. The change in the residual value has not been taken into account when preparing the financial statements as at 30 April 2011
So initially your cost is going to be 20-1.4 (residual value) = 18.6m which will be depreciated over 6 yrs:18.6/6=3.1m depreciation per annum
YE 08 18.6-3.1=15.5
YE 09 15.5-3.1= 12.4
YE 10 12.4-3.1 = 9.3
now advised that value is 2.6 so difference is now 2.6-1.4 = 1.2m additional value.
This you can add to the value of plant so 9.3+1.2 = 10.5. Depreciation has to increase by 0.4 per annum as you have three years left (1.2/3=0.4).
Then start depreciating
YE 11 10.5 (9.3+1.2) – 3.5 (previous 3.1+additional 0.5).
