• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

relevant cost of machines

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › relevant cost of machines

  • This topic has 5 replies, 2 voices, and was last updated 5 months ago by John Moffat.
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • June 4, 2014 at 2:03 pm #173634
    zwahira
    Member
    • Topics: 26
    • Replies: 44
    • ☆☆

    can you please help me?
    A company purchased a machine several years ago for £50,000. Its written down value is now £10,000. The
    machine is no longer used on normal production work and it could be sold now for £8,000.
    A one-off contract is being considered which would make use of this machine for six months. After this time the
    machine would be sold for £5,000.
    What is the relevant cost of the machine to the contract?
    A £2,000
    B £3,000
    C £5,000
    D £10,000

    June 5, 2014 at 9:41 am #174117
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54657
    • ☆☆☆☆☆

    If they do the contract, they are receiving scrap of 5000, but they are losing the scrap of 8000 that they could have received now if they had not done the contract.
    So the relevant cost is the difference of 3000.

    June 5, 2014 at 1:12 pm #174174
    zwahira
    Member
    • Topics: 26
    • Replies: 44
    • ☆☆

    Thank you

    June 5, 2014 at 2:24 pm #174203
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54657
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

    November 19, 2024 at 4:13 am #713339
    Wonderer
    Participant
    • Topics: 0
    • Replies: 1
    • ☆

    Dear Tutor,

    I understand the above answer but got confused, why we can’t compare Higher of scrap value and alternative use?? In which condition do we compare.

    while calculating Relevant cost of material when material have alternative use. Its RC is higher the value of scrap or Alternative use. In this question he can sold now in 8000(scrap) but after 6th month he can sold it for 5000(when we use alternative or use further) so higher is 8k which is our Relevant cost… why can’t this logic work over here

    In kaplan book No. 76 A company is calculating the relevant cost of the material to be used on a particular contract. The contract requires 4,200 kgs of material H and t his can be bought for $6.30 per kg. The company bought 10,000 kgs of material H some t ime ago when it paid $4.50 per kg.
    Currently 3,700 kgs of t his remains in inventory. The inventory of material H could be sold
    for $3.20 per kg.
    The company has no other use for material H other than on t his contract, but it could be
    modified it at a cost of $3.70 per kg and use it as a subst itute for material J. Material J is
    regularly used by the company and can be bought for $7.50 per kg.
    What is the relevant cost of the material for the contract?

    Here we compare Higher of alternative use $3.8 (7.5-3.7) with scrap value $3.2. and the answer is 3.8*3700 + 500*6.3 = $17210
    but can’t we the same logic here also.

    Kindly explain above query

    Thank you

    November 19, 2024 at 7:59 am #713346
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54657
    • ☆☆☆☆☆

    Questions such as this are no longer asked in Paper MA – they are examined in Paper PM.

    However the logic is no different.

    They have 3,700 kg in inventory. If they do not use in the new contract they can modify it and doing this would save them $3.80. By using it in the contract they will not be able to make the saving and so it will effectively cost them $3.80 per kg (which would be better than buying at $6.30 per kg).

    They only have 3,700 in inventory and so they would have no choice but to purchase the remaining 500 kg at a cost of $6.30 per kg).

  • Author
    Posts
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • AKN1989 on Linear Programming – Maximum contribution – ACCA Performance Management (PM)
  • Motsotase910 on Contingent Assets and Liabilities – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • Kim Smith on ACCA F2 Key to success
  • Barlow1989 on CIMA BA2 – The Management Accountant’s Profit Statement – Marginal Costing
  • JocelynChen on The valuation of mergers and acquisitions (part 2) – ACCA (AFM) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in