• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Relevant cost

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Relevant cost

  • This topic has 5 replies, 3 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • May 1, 2022 at 7:54 am #654696
    hermela
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 7
    • ☆

    It currently has no material Z in inventory. The current purchase price of material per kg is 20 and this is expected to rise to $24per kg in one month’s time. Material Z is perishable and normally 20% of stored material is lost permanently.
    Sir in this case when my work book do the question it calculate 20/0.8 to get buying material of z now and for storing for the month with the loss.

    May 1, 2022 at 10:13 am #654708
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    What your book has done is correct.

    For every 10 kg that they buy they will loose 2 kg (20%) and will therefore only end up with 8 kg.

    Putting it the other way round, for every 8 kg that they need to use they will have to buy 10 kg.

    Therefore they will need to buy 10/8 times the amount they need (multiplying by 10/8 is the same as multiplying by 1/0.8)

    May 6, 2022 at 7:11 am #655014
    7fsa
    Participant
    • Topics: 58
    • Replies: 41
    • ☆☆

    Dear John,
    I hope you are doing well,
    Beside what my college had presented and and according to what understood from your nice explanation above is as following,
    they will need to buy (10KG/8KG)*$20=$25 However, they will use an amount of (8KG/10KG)*20$=$16.
    Which means that the difference between ($25 – $16)=$9 is the value of the 20% of lost material as mentioned in the question above.

    Have I understood you properly?

    May 6, 2022 at 7:48 am #655026
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    The cost of the material lost is not relevant.

    The cost of the material used in production is calculated as being the cost of the material they need to buy (in order, after losing some, to have enough for production).

    May 7, 2022 at 4:59 am #655086
    7fsa
    Participant
    • Topics: 58
    • Replies: 41
    • ☆☆

    Dear John,
    Thank you for your prompt response and collaboration.

    I am just asking about the calculation of the material lost,material used and amount of material should be bought expressed in dollars amount regardless the relevant cost question mentioned above.
    I am talking about the calculation generally for the question likewise mentioned above.

    ** Material should be bought for the production including waste of material in dollar term.
    1- they will need to buy (10KG/8KG)*$20=$25 However,
    ** Material Actually Used into production in dollar term.
    2- they will use an amount of (8KG/10KG)*20$=$16.
    ** Material waste expressed in dollars.
    3- Which means that the difference between ($25 – $16)=$9 is the value of the 20% of lost
    material as mentioned in the question above.

    Are my calculations of the material lost ,material used and material should be bought right or not?
    Thank you in advance.

    May 7, 2022 at 9:16 am #655098
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    No, it is not correct for two reasons.

    Firstly the relevant purchase price is not $20, but is $24 as per the question.

    Secondly, the lost inventory does not have a value – it is lost.

    If they need (say) 8kg for production then they will have to buy 10 kg (because 20% of the 10 kg will be lost), and therefore the 8kg used in production will cost 10 x $24 = $240.

    Every kg used for production is therefore costing them 240/8 = $30.

  • Author
    Posts
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • hhys on PM Chapter 4 Questions Environmental Management Accounting
  • singhjyoti on Conceptual Framework – ACCA SBR lecture
  • John Moffat on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • azubair on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • Gowri7 on Relevant cash flows for DCF Working capital (examples 2 and 3) – ACCA Financial Management (FM)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in