Skip to content

ACCA Forums

MAregression analysis

Ssadaf39515y ago
Binsey Ltd uses regression analysis to forecast future monthly costs. Using historic
information the accountant has produced the following equation which will be used
to predict future monthly costs:
TC = 4Q + 600
Where Q is the number of units produced each month.
Which of the following statements is correct?
A Variable costs = $600 per unit, Fixed costs = $400 per month
B Annual fixed costs = $48,000
C Annual fixed costs = $7,200
D Variable costs = $40 per unit, Fixed costs = $7,200 per month
Former userFormer user15y ago#1
Rearrange the formula and make it total cost = 600 + 4Q (y = a + bx), 600 represents monthly fixed costs of $600, so annual fixed cost = $600 x 12 month = $7200 and answer is C :D
Ssadaf39515y ago#2
thx Ckseah
Sign into reply to this topic.