• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Question on Process Costing

Forums › ACCA Forums › ACCA MA Management Accounting Forums › Question on Process Costing

  • This topic has 7 replies, 4 voices, and was last updated 10 years ago by John Moffat.
Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
    Posts
  • April 27, 2014 at 12:27 am #166419
    Zoe
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 2
    • ☆

    If the qn states that opening work in progress is 30% complete with regard to material cost and 25% complete with regard to labour and OH costs; closing wip is 75% complete with regard to material cost and 50% complete with regard to labour and OH costs.

    Given: costs incurred during the month: DM cost: 241, 250 and OH: 135,000

    Materials 1 May: 25,000
    Materials 31 May: 30,000

    WIP 1 May 2012:
    DM: 10,000
    Direct Labour and OH: 6750

    How do you get the equivalent units for May?
    Quite confused because usually they state 50% of the WORK and not the COST is completed.

    Thanks!

    April 28, 2014 at 7:38 pm #166674
    Zoe
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 2
    • ☆

    Woops, sorry.

    If the qn states that opening work in progress is 30% complete with regard to material cost and 25% complete with regard to labour and OH costs; closing wip is 75% complete with regard to material cost and 50% complete with regard to labour and OH costs.

    Given: costs incurred during the month: DM cost: $241, 250 and OH: $135,000

    Materials 1 May: $25,000
    Materials 31 May: $30,000

    WIP 1 May 2012:
    DM: $10,000
    Direct Labour and OH: $6750

    How do you get the equivalent units for May?

    Quite confused because usually they state 50% of the WORK and not the COST is completed.

    Thanks!

    April 30, 2014 at 4:38 am #166849
    Anonymous
    Inactive
    • Topics: 0
    • Replies: 5
    • ☆

    The question does not appear to be complete. Can you please post the actual question?

    The number of units involved is not given without which equivalent units can not be calculated

    April 30, 2014 at 7:49 am #166854
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    It doesn’t matter whether ir gives a percent of work or a percent of cost – it means the same thing.

    As rehmanvohra has said, the question does not seem to be complete because you make no mention of how many units are in progress and how many units are started or completed.
    Also, you need to know whether they are using FIFO or average cost.

    April 30, 2014 at 9:53 am #166870
    Zoe
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 2
    • ☆

    Sorry I just put up the part of the question I didn’t get, below is the whole question, would be so grateful if you could help.

    P is a cosmetics manufacturer, if manufactures a single product in a single stage production process. It is the 1st of April 2012, and you have commenced a new job as management accountant for P.

    Amongst the data, you discover the following details for P’s production for the month of March 2012:

    Opening WIP: 10,000units
    Complete: 40,000 units
    Closing WIP: 15,000 units

    P uses the FIFO basis of stock valuation. Opening work in progress is 30% complete with regard to material cost and 25% complete with regard to labour and OH costs; closing work in progress is 75% complete with regard to material cost and 50% complete with regard to labour and OH costs.

    Costs incurred during the March: Direct Material cost: $241, 250 and OH: $135,000

    Additional information for the month of March
    Materials 1 March: $25,000
    Materials 31 March: $30,000

    Work in Progress 1 March 2012:
    DM: $10,000
    Direct Labour and OH: $6750

    a) compute the equivalent units of P for March
    b) calculate cost per equivalent unit for March
    c) compute the cost of completed and unfinished production for March
    d) prepare the schedule of cost of goods manufactures of P for the month of March.

    April 30, 2014 at 10:09 am #166871
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    For materials, the equivalent units are 30% x 10,000 (to finish the work in progress at the start) + 30,000 (the number of finished units that were completed in full – 40,000-10,000) + 75% x 15,000 (to start the work-in-progress at the end).
    This gives a total of 44,250 equivalent units for materials. (You can repeat the same exercise to get the total equivalent units for labour & overheads).

    The cost of materials used in March is 241,250 + 25,000 – 30,000 = 236,250. (adjusting what was bought for the opening and closing inventories)

    Therefore the cost per equivalent unit for materials is 236,250 / 44,250 = $5.34 per unit.

    In a similar way you can calculate the cost per equivalent unit for labour and overheads (you should get $0.15 per unit).

    Completed production is valued at: value of WIP at start + cost of finishing WIP + cost of completing the extra 30,000 this month (the cost of finishing the WIP and the cost of the extra 30,000 being at the prices calculated above).

    Closing WIP is values using the prices calculated above,

    July 28, 2014 at 2:24 am #179791
    Martynas
    Member
    • Topics: 4
    • Replies: 12
    • ☆

    Im sorry John, but shouldn’t to finish the wip be: 70%*10k?

    July 28, 2014 at 7:04 am #179793
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    Ooops – sorry 🙁
    I must have been answering too fast 🙁

    Yes. For materials:
    70% work to finish the WIP at the start = 70% x 10,000 = 7,000
    Finished completely: 30,000
    75% work to start the closing WIP = 75% x 15000 = 11,250

    So in total: 7,000 + 30,000 + 11,250 = 48,250 equivalent units

    Giving a materials cost per unit of 236,250 / 48,250 = $4.90

    Thanks Martynas 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • EricObi on IAS 37 – Best estimate – ACCA Financial Reporting (FR)
  • Ken Garrett on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • John Moffat on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • maryrena77 on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in