Skip to content

ACCA Forums

FMQ31a iii b - Paper Specimen 2016 (typo in suggested answer?)

WWarren8y ago
Calculation of return on capital employed Total cash inflow = 560,000 + 696,028 + 1,350,773 + 392,874 = $2,999,675 --------------------------------------------------------------------------- How was the annual cashflow calculated? i managed to work out that the cashflow in the first year is ($20*103%-$8*104%)*60,000units-$17,000*104% = $560,000 but i am unable to work out the rest. I suspect there is a typo, but then this exact questions was also present in Q4a iii - Paper Specimen 2014, and Q2b iii c - June 2009. *very confused*
WWarren8y ago#1
ok, nvm... found the problem after reading through the entire solution in depth. It has to do with rounding errors if one adjust the inflated price to 2 decimal place
Sign into reply to this topic.