- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 10 years ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA AFM Exams › q1 JUN2015
who can we calculate contribution ( as ( Contribution (parts sales) ($120 + inflation per unit
I didn’t understand please help who to drive to the figure in the answer .
Since they are currently sold for 200 and give a contribution of 40, the cost must be 200 – 40 = 160.
They are going to increase the price to 280 and so the new contribution will be 280 – 160 = 120 per unit.
So, using the US inflation rate of 3%, the contribution at time 1 = 150 x 120 x 1.03 = 18540
At time 2 = 480 x 120 x 1.03^2 = 61108, and so on.
