• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Process costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA FA – FIA FFA › Process costing

  • This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 2 years ago by John Moffat.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • March 18, 2023 at 4:05 am #681476
    kushal01
    Participant
    • Topics: 7
    • Replies: 2
    • ☆

    The following information relates to a company’s refining process for the previous period.
    Output to finished goods Normal Loss ;5,811 units valued at $43,582.50
    normal loss; 300 units
    Actual Loss;: 189 units
    All losses have a scrap value of $3 per unit and there was no opening or closing work in progress. What is the value of the input during the period?

    A. $43,015.50
    B. $43,582.50
    C. $44,482.50 D. $45,049.50

    March 18, 2023 at 6:59 am #681482
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    Please do not simply write up a full question and expect to be provided with a full answer. You must have an answer in the same book in which you found the question, so ask about whatever. it is in the answer that you are not clear about and then I will explain.

    Write up a t-account in the way I show in my free lectures, and the value of the input is the missing figure so as to make the account balance.

    The value per unit of finished goods is 43582.50 / 5811 = 7.50 per unit.

    The account is credited with the normal loss valued at the scrap value (so 300 x $3 = $900).

    The abnormal gain is 111 units, and is valued in the t-account at the full cost per unit of $7.50.

    March 20, 2023 at 5:37 am #681535
    kushal01
    Participant
    • Topics: 7
    • Replies: 2
    • ☆

    Actually, i have found this question somewhere in internet. And there is ans.C . So I am confuse . Is that answer is correct?

    March 20, 2023 at 8:58 am #681582
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    I do not actually think that it is correct.

    However you should not be using questions that you find on the internet. You should be using a Revision Kit from one of the ACCA Approved Publishers.

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • The topic ‘Process costing’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • effy.sithole@gmail.com on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • kyubatuu on MA Chapter 6 Questions Inventory Control
  • hhys on PM Chapter 14 Questions More variance analysis
  • azubair on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • bizuayehuy on Interest rate risk management (1) Part 1 – ACCA (AFM) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in