Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Process ac
- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 7 years ago by
John Moffat.
- AuthorPosts
- May 11, 2017 at 11:16 am #385747
Hello sir. I have worked this question and i have obtained $ 3.72 as answer but in the mcqs the correct answer was $3.92.
Please could you confirm if the answer is correct..Q During last month 20000 kg of material were input to a process. Losses of 5% were expected. Actual output was 18 500 kg and there was no opening and closing work in progress. Process costs for last month were $ 74 480. What was the cost per kg of last month’s output (to the nearest $0.01)?
May 11, 2017 at 4:08 pm #385815$3.92 is correct.
The cost per kg is always calculated based on the expected production (ignoring any abnormal gains or losses).
The expected production is 20,000 – (5% x 20,000) = 19,000
Therefore the cost per kg = 74,480 / 19,000 = $3.92
I do suggest that you watch my free lectures on process costing. The lectures are a complete free course for Paper F2 and cover everything needed to be able to pass the exam well.
May 11, 2017 at 5:42 pm #385854Thanks sir,i’ve understood it now. 🙂
I will watch the lectures.May 11, 2017 at 6:15 pm #385868Great 🙂
You are very welcome 🙂
- AuthorPosts
- The topic ‘Process ac’ is closed to new replies.