Skip to content

Ask the Tutor ACCA PM

Pricing

CChris2y ago
Mary sells T-shirts in a stall at the shopping centre. When she charges £15 per T-shirt, she does not sell anything, however she noticed that every time she reduces the selling prince by £1, sells 15 more t-shirts per hour. A T-shirt cost £4.50 to make and she is charged £130 a day for her stall. Mary opens her stall from 10am to 8pm. a. Write the equation to calculate the maximum profit b. Using the equation write in a table the price and profit for price ranging from £15 to £3 c. Plot a graph and draw a diagram to represent the profit d. What is the maximum possible profit? What should be the selling price to achieve it? Sir i very confused here. Linear equation P=A -BQ P = £15 while a = 0 b= change in price required to change in demanded by 1 unit the gradient of the line MR = MC which the variable cost £4.50 MR= A-2BQ b = 1/15 = 0.06667 = 0.1 From this p=a-bq a= 15+0.1*15 = 16.5 P=16.5-0.1Q MR=a-2bq MR=MC 16.5-0.2Q = 4.5 Q=60 price function P=16.5-0.1Q P = 16.5-0.1*60 P=£10.5 Profit = Total sales - total cost ( FC+VC) 130+4.5 *60 Profit= 10.5*60 - 130+270 Profit= 630-400 Profit = £230 sir the answers are below Given Q =0 when Price = 15 implies the demand intercept = 15 Q = 10 when price = 14 {Because Mary opens her store from 10 am to 8 pm 10 hrs and when the price is dropped to $14 the sale increases by 1 t-shirt per hour so 10 in 10 hours) Demand Equation: using the following general Equation Q = a - bP 0 = a - 15b ----(1) 10 = a- 14b-----(2) Subtract 1 from 2 10 = b Substitute b in (1) 0 = a - 15*10 0 = a - 150 a = 150 Thus, our Demand Equation: Q= 150 - 10P 10P = 150 - Q Inverse Demand Function: P = 15 - 0.1Q Inverse Demand Function: P = 15 - 0.1Q Also, the fixed Cost = 130 Cost per T-shirt = 4.5 Cost of Q T-shirt = 4.5Q = Variable Cost Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost Total Cost = 130 + 4.5Q Solution: Profit = Total Revenue - Total COst Total Revenue (TR)= P*Q Substitute inverse demand function in TR TR = (15 - 0.1Q)*Q TR = 15Q - 0.1Q2 Profit = TR - TC = 15Q - 0.1Q2 - 130 -4.5Q Profit = TR - TC = 10.5Q - 0.1Q2 - 130 Profit = 10.5Q - 0.1Q2 - 130 Maximum Profit: 1st order derivative of the profit function = 10.5 - 0.2Q 10.5 - 0.2Q = 0 Q = 10.5/0.2 Q = 52.5 Ans a) Profit function = 10.5Q - 0.1Q2 - 130 ; Profit maximizing function = 10.5 - 0.2Q = 0 Part b) Price Q = 150 -10P TR = P*Q TC = 130 + 4.5Q Profit = TR - TC 15 0 0 130 -130 14 10 140 175 -35 13 20 260 220 40 12 30 360 265 95 11 40 440 310 130 10 50 500 355 145 9 60 540 400 140 8 70 560 445 115 7 80 560 490 70 6 90 540 535 5 5 100 500 580 -80 4 110 440 625 -185 3 120 360 670 -310 Part d) From the Profit maximizing function in part a) 10.5 - 0.2Q = 0 Q = 10.5/0.2 Q = 52.5 At Q = 52.5 the firm makes maximum Profit Substitute Q = 52.5 in the PRofit function in part a) Profit Function : 10.5Q - 0.1Q2 - 130 10.5*52.5 - 0.1*(52.5)2 -130 551.25 - 275.625 +130 Profit = 405.625 Thus the firms Maximum Profit = 405.625 The price is determined using Q = 52.5 in-demand function Q= 150 - 10P 52.5 = 150 - 10P 10P = 150 - 52.5 10P = 97.5 P = 9.75 Thus at a price = 9.75 the firm maximizes its profit Ans d) Maximum Profit = 405.625, Profit maximizing price = $9.75
IAW3005IAW3005Tutor2y ago#1
Where is this question from? So exactly what do you want me to do You have the answer to this question Work through the answer and see where you have gone wrong.
CChris2y ago#2
This is why i do not post the work book answers to avoid overload inforamtion. My question is , the answers are very different from my mine as you can see from the lenghty workings I simply adopted your video steps and Kaplan but it appears the results are not same. The profit i got was £230 while the book got over £405.625
IAW3005IAW3005Tutor2y ago#3
I don’t believe this is a past ACCA question or is it taken from the BPP or Kaplan kit…is it? Your calculation of a and b is wrong As you can see for yourself Given Q =0 when Price = 15 implies the demand intercept = 15 Q = 10 when price = 14 {Because Mary opens her store from 10 am to 8 pm 10 hrs and when the price is dropped to $14 the sale increases by 1 t-shirt per hour so 10 in 10 hours) Demand Equation: using the following general Equation Q = a – bP 0 = a – 15b —-(1) 10 = a- 14b—–(2) Subtract 1 from 2 10 = b Substitute b in (1) 0 = a – 15*10 0 = a – 150 a = 150 Thus, Demand Equation: Q= 150 – 10P Also, the fixed Cost = 130 Cost per T-shirt = 4.5 Cost of Q T-shirt = 4.5Q = Variable Cost Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost Total Cost = 130 + 4.5Q Etc
Sign into reply to this topic.