- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 4 years ago by .
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA AFM Exams › OKAN CO (SEP/DEC 19)
Working capital (1,733) (2,547) (4,288) 4,360 4,208
Pls explain this calcultion part
The question says that the initial working capital is 10% of the year 1 sales revenue. Therefore the working capital at time 0 is 10% x 17325 = 1,733.
The question also says that there will be an increase or reduction in working capital of 15% for every $1 increase or decrease in sales revenue.
The revenue in the second year is 34304 which is an increase of 34304 – 17325 = 16979.
Therefore extra working capital is needed at time 1 of 15% x 16979 = 2,547.
The revenue in the third year is 62,980 which is an increase of 62890 – 34304 = 28586.
Therefore extra working capital is needed at time 2 of 15% x 28586 = 4,288.
It is the same workings for the remaining years.
I guess my last amount came something else
In the final year we get back any remaining working capital (as is always the case).
