- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 11 years ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Mock exam F2
Section B Question 1a & b
Please could you show how you did the workings for this?
Thank you.
1(a) There are net cash inflows as follows:
1 – 5 90,000 per annum (so discount using the 5 year annuity factor at 10%)
5 scrap of 20000 (so discount using the ordinary 5 year discount factor at 10%)
1(b) The average profit is 120000 – 30000 = 90000 – 56000 (depreciation – (300000 – 20000)/5) = 34000
The average investment is (300000 + 20000) / 2 = 160000
So ARR = 34000/160000 = 21.25%
