• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Make or buy question – maximum price

Forums › Ask CIMA Tutor Forums › Ask CIMA P1 Tutor Forums › Make or buy question – maximum price

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 6 years ago by Cath.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • December 12, 2018 at 9:20 am #491836
    mwambaghi85
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 0
    • ☆

    Hi, please help me with this question…

    P limited is considering whether to continue making a component or buy it from an outside supplier. It uses 12,000 of the components each year.

    The internal manufacturing cost of a component comprises the following:

    D.M $3.00/ unit
    D.L 4.00
    VOH 1.00
    Specific fixed cost 2.50
    Other fixed costs 2.00

    Total cost per unit = $12.50

    If the direct labour were not used to manufacture the component it would be used to increase the production of another item for which there is unlimited demand. This other item has a contribution of $10.00 per unit but requires $8.00 of labour per unit.

    What is the maximum price per component at which buying is preferable to internal manufacture?

    Thanks!

    December 19, 2018 at 2:58 am #492285
    Cath
    Participant
    • Topics: 0
    • Replies: 446
    • ☆☆☆

    Hi, If you can post the answer for your question next time & explain which part you dont follow – that will be better for me to target the area you need help with.

    The cost of making the product in house will be:

    The incremental costs of production : (3+4+1+2.5)* 12000 units = $126,000
    The opportunity cost of labour which is 12000/2 *10 = 60,000
    Total Cost of producing in house =$186,000
    Cost per unit will be 186000/ 12000 units = $15.50

    If we can buy the product cheaper than this price, it will be worthwhile.

    I hope that helps – let me know if not
    Thanks
    Cath

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Motsotase910 on Contingent Assets and Liabilities – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • Kim Smith on ACCA F2 Key to success
  • Barlow1989 on CIMA BA2 – The Management Accountant’s Profit Statement – Marginal Costing
  • JocelynChen on The valuation of mergers and acquisitions (part 2) – ACCA (AFM) lectures
  • Rajpoot on ACCA BT Chapter 4 – Organisational culture – Questions

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in