- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 5 years ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › MA(F2) Revision Exam
Hey Sir,
I am having an issue figuring how how the Annual Rate of Return was calculated for the Able Limited question. Can you please explain, thank you.
The net cash inflow per year is 120,000 – 30,000 = 90,000.
The depreciation per year = (300,000 – 20,000)/5 = 56,000
Therefore the profit per year = 90,000 – 56,000 = $34,000.
The average investment over the period is (300,000 + 20,000) / 2 = $160,000.
Therefore the ARR = 34,000/160,000 = 21% (to the nearest %)
