• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

MA (F2) Mock Exam Question- Budgeting

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › MA (F2) Mock Exam Question- Budgeting

  • This topic has 12 replies, 4 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author
    Posts
  • March 31, 2022 at 5:29 pm #652435
    jvowles
    Participant
    • Topics: 4
    • Replies: 0
    • ☆

    Hi John,

    In the Mock/Revision Exam there is a question:

    ‘AAA CO had budgeted production of 40,000 units for December, and the budgeted costs were: Materials: £120,000, Labour: £200,000 & Fixed Overheads: £350,000

    The actual production in December was 35,000 units

    What is the flexed budget total costs?’

    So to figure this out i did-
    120,000/40,000= £3 per unit (* 35,000 units)= £105,000
    200,000/40,000= £5 per unit (*35,000 units)= £175,000
    350,000/40,000=£8.75 per unit (*35,000)= 306,250

    The answer is saying i should have done- 35,000/40,000* (120,000+200,000) +350,000= 630,000

    I am not entirely clear on how the answer has been come to here, in the lecture video, to flex the budget you figure out the original budgeted amount (by figuring out the per unit) and then ‘flexing’ based on the actual new production of units.

    The answer seems to suggest i do something different entirely?

    April 1, 2022 at 7:27 am #652488
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    By definition, the fixed overheads in total stay fixed at $350,000 regardless of the level of production. (And that is what I do in my lectures on budgeting).

    April 4, 2022 at 8:53 pm #652710
    akim.belekov
    Participant
    • Topics: 2
    • Replies: 3
    • ☆

    Hi Mr Moffat, Here I have a question on Kaplan:

    A company manufactures a single product and has the following flexible production cost
    budgets for a period.
    Production quantity 12,000 units 15,000 units 18,000 units
    Direct material AB $3,600 $4,500 $5,400
    Direct material CD $17,760 $22,200 $26,196
    Labour (direct and indirect) $25,700 $29,900 $35,150
    Overhead (excluding indirect labour) $12,400 $13,180 $13,960

    The question asks:

    Calculate the flexed statement for the period showing for each of the four
    items of cost and calculate the variance indicating if it is favourable (f) or
    adverse (a) (to the nearest whole $)

    Flexed budget Flexed Actual cost Variance
    Activity level 17,000 17,000
    Costs
    Material AB 5,025
    Material CD 25,118
    Labour 32,889
    Overhead 13,315

    The answer gives:

    I sort of understood the answer for the labour and the overhead given the high low method whereby we find the fixed cost and add it on the flexed figure of 17000 times 1.58 (the variable cost).
    For Material AB i found the standard cost per unit to be $0.30 and it perfectly matches with the answer provided. However, I am having a very hard time finding the Method of calculating/finding the Standard cost per unit for Material CD. I have been stuck on this question for a very long time. I have tried all of your lecture videos but cannot find nothing that could help. Please, could you help with the Material CD answer step by step solution.

    Thank you very much in advance

    April 5, 2022 at 9:12 am #652727
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    Either there is a mistake in the Kaplan question or there is more information that you have not typed out.

    The direct materials are variable costs and therefore the high-low approach is of no relevance for them.

    Material AB is obviously a variable cost because the cost per unit is $3600/12000 = $0.30, and this is the same at each of the production levels.

    For material CD, at the 12,000 level the cost per unit is 17,760/12,000 = $1.48 per unit. At the 15,000 level it is 22,200/15,000 = $1.48 per unit.
    However at the 18,000 level it is 26,196/18,000 = $1.455 per unit. The only possible reason for it being less than $1.48 is because there is a discount given for purchases of bigger quantities. However if that was the case then the question would have to tell you how big the quantity has to be in order to get the discount, otherwise we cannot calculate how much 17,000 units should cost.

    April 5, 2022 at 12:12 pm #652741
    akim.belekov
    Participant
    • Topics: 2
    • Replies: 3
    • ☆

    Goodafternoon Mr Moffat,

    the high low method was for the overheads,

    And yes, as for discount the question stated:

    The supplier of Material CD gives a 10% discount on the excess of purchases over 6,000
    kg per period.
    During the period, the company manufactured 17,000 units of the product and
    incurred the following production costs:
    Direct materials:
    Material AB $5,025
    Material CD $25,118
    Labour (direct and indirect) $32,889
    Overhead (excluding indirect labour) $13,315

    April 5, 2022 at 12:18 pm #652742
    akim.belekov
    Participant
    • Topics: 2
    • Replies: 3
    • ☆

    so how do we arrive at the answer?

    Thank you

    April 5, 2022 at 3:14 pm #652754
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    The figures in the question as you have typed them just do not make it work.

    If there was a discount for purchases in excess of 6,000 then for the production levels of 12,000 and 15,000 the first 6,000 would be at one price and the extra would be at a different price. This cannot possibly be the case because it is was then the overall price per unit in both cases would not be the same at $1.48 per unit..

    It would make sense if the discount was for purchases in excess of 16,000 (and if the discount for purchases in excess of 16,000 was 15% and not 10%). If it was for purchases in excess of 16,000 then the price per unit at the levels of 12,000 and 15,000 units would be $1.48. This would then mean that the price per unit in excess of 16,000 units would be 85% x $1.48 = $1.258

    In that case the cost for 18,000 units would be (16,000 x $1.48) + (2,000 x $1.258) = $26,196 (as per the question).

    So then, the flexed cost for 17,000 units would be (16,000 x $1.48) + (1,000 x $1.258) = $24,938.

    It does seem that Kaplan have made a big mess. Again, they should have written that the discount is 15% for purchases in excess of 16,000 !!!

    May 15, 2022 at 11:25 am #655685
    reckless
    Member
    • Topics: 45
    • Replies: 112
    • ☆☆

    Sir I’ll retype this question, as i still seem to have confusion.

    Q: A company manufactures a single product and has the following flexible production cost budgets for a period.

    Production quantity 12,000units 15,000units 18,000units

    Direct material AB $3,600 $4,500 $5,400
    Direct material CB $17,760 $22,200 $26,196

    Labour (direct and indirect) $25,700 $29,900 $35,150

    Overhead (excluding indirect labour) $12,400 $13,180 $13,960

    The budget includes the following assumptions:

    ~ Each unit of the product requires:
    Material AB: 0.2kg
    Material CD: 0.4kg
    Direct labour: 0.2 hours

    ~the supplier of Material CD gives a 10% discount on the excess of purchases over 6,000 kg per period.

    During the period, the company manufactured 17,000 units of the product and incurred the following production costs:

    Direct materials:
    Material AB: $5,025
    Material CD: $25,118
    Labour (direct and indirect): $32,889
    Overhead (excluding indirect labour):$13,315

    Required:

    (a) Calculate the budgeted cost per kg of Material CD on the excess of purchases over 6,000 kg per period (to 2 decimal places).

    (b) Calculate the flexed statement for the period showing for each of the four
    items of cost and calculate the variance indicating if it is favourable (f) or
    adverse (a) (to the nearest whole $)

    Flexed budget :Actual cost :Variance

    Activity level 17,000 :17,000: 0

    Costs
    Material AB 5,025
    Material CD 25,118
    Labour 32,889
    Overhead 13,315

    (c) the purchase price of Material AB in the period was as per budget.

    Calculate the material usage variance (in kg) for Material AB (to the nearest whole kg).

    I typed entire question with what is required, I’d really appreciate it if you can re-explain everything, i can’t figure out the answer for the requirements, thankyou in advance sir!

    May 15, 2022 at 3:52 pm #655702
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    As I wrote in my previous reply, it is clear that Kaplan have made a big mess of this question.

    For material CD the figures only make sense is the discount is 15% for purchases in excess of 16,000.

    You cannot expect me to provide a full answer to a question that obviously has a mistake in it.

    I suggest that you look on the Kaplan website to see if they have an errata sheet available listing the errors in their material.

    May 16, 2022 at 6:59 pm #655828
    reckless
    Member
    • Topics: 45
    • Replies: 112
    • ☆☆

    Okay sir, I’ll take a look on the kaplan website, could you just explain the 3rd requirement? Rest I’ll figure it out from the website if they have an errata sheet like you said.

    (c) the purchase price of Material AB in the period was as per budget.

    Calculate the material usage variance (in kg) for Material AB (to the nearest whole kg).

    May 17, 2022 at 7:26 am #655858
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    The standard material cost per unit for AB is $0.30.
    Therefore the standard cost is 0.2kg at $1.50 per kg.

    For 17,000 units they should have used 17,000 x 0.2 = 3,400 kg
    They actually used 5,025/1.50 = 3,350 kg

    Therefore the usage variance is 50 x 1.50 = $75 (favourable)

    May 17, 2022 at 1:58 pm #655894
    reckless
    Member
    • Topics: 45
    • Replies: 112
    • ☆☆

    Thankyou sir! ^_^

    May 17, 2022 at 4:59 pm #655907
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome.

  • Author
    Posts
Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • The topic ‘MA (F2) Mock Exam Question- Budgeting’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • nosiphoceliwedlamini@gmail.com on Financial instruments – convertible debentures – ACCA Financial Reporting (FR)
  • NirajNathani99 on PPE – revaluation upwards – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AKN1989 on Linear Programming – Maximum contribution – ACCA Performance Management (PM)
  • Motsotase910 on Contingent Assets and Liabilities – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • Kim Smith on ACCA F2 Key to success

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in