• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Lifecycle costing question

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Lifecycle costing question

  • This topic has 8 replies, 3 voices, and was last updated 10 years ago by alawi sayed.
Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    Posts
  • May 15, 2015 at 12:31 pm #246131
    Abdul
    Member
    • Topics: 15
    • Replies: 28
    • ☆

    Hello sir,

    can you please explain question number 23 on Kaplan Exam kit. I don’t understand how to get the answer!

    Thanks in advance!

    May 15, 2015 at 2:59 pm #246148
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    I am sorry, but I do not have a Kaplan Exam Kit (I don’t work for Kaplan 🙂 ).

    If it is an MCQ question, then maybe you can type it. Otherwise if it is labelled as a past exam question, then if you give me the name and the date of the exam then I will be able to find it.

    May 15, 2015 at 3:27 pm #246156
    Abdul
    Member
    • Topics: 15
    • Replies: 28
    • ☆

    Company B is about to being developing a new product for launch in its existing market. They have forecast sales of 20,000 units and the marketing department suggest a selling price of $43/unit. The company seeks to make a mark-up of 40% product cost. It is estimated that the lifetime costs of the products will be as follows:

    1. Design and development costs $43000
    2. Manufacturing costs $15/unit
    3. Plant decommissioning costs $30000

    The Company estimates that if it were to spend an additional $15000 on design, manufacturing costs/unit could be reduced.

    What is the life cycle cost?

    A. $24.87
    B. $22
    C $22.87
    D. $24

    The answer is supposed to be A.

    May 15, 2015 at 4:14 pm #246205
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    I have managed to find this question elsewhere, and it is one of many mistakes in the Kaplan Exam Kit.

    The correct answer is $18.65.

    (If you use your code at the front of the Exam Kit and go to their website, then you will find an errata sheet with all the corrections of errors listed.)

    May 15, 2015 at 4:17 pm #246208
    Abdul
    Member
    • Topics: 15
    • Replies: 28
    • ☆

    I knew it.

    Thanks for the prompt reply sir 🙂

    May 15, 2015 at 4:37 pm #246217
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    You guessed right 🙂

    May 17, 2015 at 11:37 pm #246715
    alawi sayed
    Participant
    • Topics: 301
    • Replies: 352
    • ☆☆☆☆

    Hi Mr John,

    Could please explain the answer($18.65) how you got it,by knowing the mark up 40% and the price of $ 43/unit then we already have the life cost per unit of 30.714,

    Thanks,

    May 18, 2015 at 7:56 am #246753
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    $30.714 is not the lifecycle cost – it is the target cost (which is not asked for).

    To get the lifecycle cost you add up all the costs over the life of the product, and divide by the total number of units to be produced.

    (The free lecture on life-cycle costing will help you – I work through a very similar example in the lecture)

    May 18, 2015 at 4:22 pm #246910
    alawi sayed
    Participant
    • Topics: 301
    • Replies: 352
    • ☆☆☆☆

    Ok,

    I added the (15000 +43000+30000=88000)

    and then for the manufacturing cost (originally it is 15 x 20000=300000) -the 15000 the addition to the design cost ,so

    300000-15000=285000/20000=14.25/unit

    adding 285000 to the life cost total (285000+88000=373000/20000)

    we get $ 18.65 life cost per unit

    am I right ,

    Thanks,

  • Author
    Posts
Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • John Moffat on The financial management environment – ACCA Financial Management (FM)
  • Lekhanaa on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • wZaidhan on Sources of Finance – Islamic Finance – ACCA Financial Management (FM)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in