• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Kaplan Exam Kit Qn 10

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Kaplan Exam Kit Qn 10

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 8 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • February 24, 2017 at 1:37 pm #374010
    jonathanforstudying
    Member
    • Topics: 16
    • Replies: 14
    • ☆

    Dear Sir,

    10. A company is changing its costing system from traditional absorption costing based on labour hours to Activity Based Costing. It has overheads of $156,000 which are related to taking material deliveries.

    The delivery information about each product is below.

    Product: X Y Z

    Total units required 1,000 2,000 3,000

    Delivery size 200 400 1,000

    Total labour costs are $360,000 for 45,000 hours. Each unit of each product takes the same number of direct hours. Assuming that the company uses the number of deliveries as its cost driver, what is the
    increase or decrease in unit costs for Z arising from the change from Absorption Costing to Activity Based Costing?

    A. Decrease of $14 per unit

    B. Increase of $14 per unit

    C. Decrease of $30 per unit

    D. Increase of $30 per unit

    Answer: A

    Absorption costing

    Since the time per unit is the same for each product, the overheads per unit will also be the same.

    $156,000 ÷ 6,000 units = $26

    Activity based costing

    Number of deliveries for X (1,000/200) 5

    Number of deliveries for Y (2,000/400) 5

    Number of deliveries for Z (3,000/1,000) 3

    Total 13

    Cost per delivery = $156,000/13 = $12,000

    Cost per unit of Z = ($12,000/3,000 units) × 3 deliveries = $12

    Decrease = $26 – $12 = $14.

    .
    .
    .
    .
    I do not understand why the answer that was provided need to multiply by 3 deliveries
    ‘Cost per unit of Z = ($12,000/3,000 units) × 3 deliveries = $12’

    Isn’t cost per unit of Z = 12,000/3000=$4? why need to add the deliveries if the question is asking what is the unit cost?

    Could you kindly explain? Thank you in advance.

    February 24, 2017 at 4:43 pm #374036
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    You must not type out complete question here because it is breach of copyright which is a problem for us.

    There are 3 deliveries for Z and the cost per delivery is $12,000.
    Therefore the total cost for product Z is 3 x $12,000 = $36,000.

    Therefore the cost per unit is $36,000 / 3,000 = $12.

    I do suggest that you watch my free lectures on this. The lectures are a complete free course for Paper F5 and cover everything needed to be able to pass the exam well.

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • The topic ‘Kaplan Exam Kit Qn 10’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • hhys on PM Chapter 4 Questions Environmental Management Accounting
  • singhjyoti on Conceptual Framework – ACCA SBR lecture
  • John Moffat on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • azubair on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • Gowri7 on Relevant cash flows for DCF Working capital (examples 2 and 3) – ACCA Financial Management (FM)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in