- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 3 years ago by .
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
- The topic ‘High low method’ is closed to new replies.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › High low method
CA Co manufactures a single product and has drawn up the following flexed budget for the year.
60% 70% 80%
$ $ $
Direct materials 120 000 140 000 160 000
Direct labour 90 000 105000 120 000
Production overhead 54 000 58 000 62 000
Other overhead 40 000 40 000 40 000
Total cost 304 000 343 000 382 000
What would be the total cost in a budget that is flexed at the 77% level of activity?
Sir i wanted to know if I’m solving this question the correct way
Variable cost p.u: 382,000-304,000/8000-6000 because 80% and 60% activity = 39 variable cost pu
Fixed cost= 382,000-(8000×39)=70000
Total cost= 70000+(39×7700)=370300
Answer is correct, but did i do it the correct way sir? Or do i have to calculate every cost separately? Like material and labour are variable, production oh is semi variable, and other overhead are fixed
The way you have done it is fine 🙂
Thankyou sir^-^
You are welcome.
