• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

HIGH LOW METHOD

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › HIGH LOW METHOD

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 8 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • January 13, 2017 at 1:51 am #366195
    preetgarcha
    Member
    • Topics: 5
    • Replies: 4
    • ☆

    A company has the following information in relation to total cost at different levels of activity:

    Level of Activity (units)
    Total cost
    4,000
    £34,994
    11,000
    £64,984
    Fixed costs increase by £5,000 when activity is greater than 10,000 units. Variable cost per unit decreases by £0.50 per unit for all units when activity is greater than 12,000 units.

    What would the total costs be if 13,000 units are produced?

    A. £73,580.

    B. £72,140.

    C. £67,080.

    D. £65,624.

    Please explain.

    January 13, 2017 at 7:29 am #366205
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54695
    • ☆☆☆☆☆

    Surely you have an answer in the same book in which you found the question – you should use this forum to ask what it is in the answer that you are not clear about, and then I will try and help.

    Between 4,000 and 11,000, the cost increases by 29,990. 5,000 of this is the step up in fixed costs, and therefore the remaining 24,990 is the extra variable cost of the extra 7,000 units.
    Therefore the variable cost per unit is 24,990/7,000 = £3.57 and the fixed cost (at levels above 10,000) is 64984 – (11,000 x 3.57) = 25,714.

    Therefore for 13,000 units the total cost is (13,000 x (3.57 – 0.50)) + 25,714 = 65,624.

    Have you watched my free lectures? They are a complete free course for Paper F2 and cover everything needed to be able to pass the exam well.

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • John Moffat on Objectives of organisations – ACCA (AFM) lectures
  • alexgriff10 on Objectives of organisations – ACCA (AFM) lectures
  • MidnightWolfie on Operating segments (IFRS 8) – ACCA (SBR) lectures
  • John Moffat on Investment Appraisal Under Uncertainty: Expected Values (example 2) – ACCA Financial Management (FM)
  • Dinomain on Investment Appraisal Under Uncertainty: Expected Values (example 2) – ACCA Financial Management (FM)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in