• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Help with Shadow Pricing question

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Help with Shadow Pricing question

  • This topic has 7 replies, 3 voices, and was last updated 8 years ago by John Moffat.
Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
    Posts
  • October 22, 2014 at 8:15 am #205369
    sheha
    Member
    • Topics: 3
    • Replies: 9
    • ☆

    I have a question from Kaplan exam kit that I need help with.

    Product A and B are made of the same raw materials.

    Product A : Selling price $20
    Materials $6
    Labour $4
    VOH $2
    Contribution per unit $8

    Product B: Selling Price $18
    Materials $5
    Labour $3
    VOH $1.50
    COntribution per unit $ $8.50

    The maximum demand for A is 500 units per week and unlimited for product B per week.

    What would the shadow price of these materials be if the material were limited to 2000kg per week?

    Ans: $3.40 per kg

    However, I couldnt understand how in the answer sheet, it was simply done by optimising the production of B and then divide the contribution per unit bu the number of kg B uses for one unit.

    October 22, 2014 at 6:19 pm #205448
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54691
    • ☆☆☆☆☆

    It would have helped if you had typed out the full question – you have not said how many kg of material is used by each of the products!!!!

    However, firstly, B is better than A because the contribution per kg is higher for B that for A.

    So….because there is unlimited demand for B, you would use all 2,000 kg making product B.

    The shadow price is the most extra you would be prepared to pay to get 1 extra kg of material.

    I am guessing that product B uses 2.5 kg of material and is currently paying $2 per kg.
    In which case, B is currently generating a contribution of $8.50 / 2.5 = $3.40 per kg.

    If we have to pay extra to get more kg’s of B, then for every extra $1 we will make $1 less contribution per kg, so we are prepared to pay extra up to $3.40 extra per kg. (If we paid more extra than that, then we would lose money)

    Although that is all that is asked, it means we would be prepared to pay up to $5.40 per kg ($2 + $3.40). The shadow price is the most extra that we are prepared to pay.

    October 22, 2014 at 6:36 pm #205454
    sheha
    Member
    • Topics: 3
    • Replies: 9
    • ☆

    Oops. I missed our that important detail. Thats right. It is $2 per kg.

    If in the question, fixed cost was also given, would it be right if I had used the profit instead to find shadow pricing? I can understand that we are finding how much more we are willing to pay for an extra kilo of material. But, I dont understand why use the contribution when part of contribution is to cover fixed cost.

    October 22, 2014 at 7:52 pm #205473
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54691
    • ☆☆☆☆☆

    No – the fixed cost would not be relevant because (by definition) it would stay the same.

    All that would change if we were able to make more units would be the contribution.

    October 24, 2016 at 11:01 pm #345906
    zulf005
    Participant
    • Topics: 4
    • Replies: 5
    • ☆

    Hi, just wanted to ask how we got the 2.5kg for product B for this question?

    October 25, 2016 at 7:55 am #345930
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54691
    • ☆☆☆☆☆

    The materials per unit cost $5

    Materials cost $2 per kg.

    Therefore each unit must use 5/2 = 2.5 kg

    (2.5 kg x $2 per kg = $5 per unit)

    October 25, 2016 at 12:45 pm #345957
    zulf005
    Participant
    • Topics: 4
    • Replies: 5
    • ☆

    Hello John,

    I understand the 3.40 because this is the contribution per kilo that we could use to buy more kilos.

    If the selling price is 18 and the direct labour + v/oh equates to 4.50, surely we have more than 5.40 to play with before we start making a loss?

    October 25, 2016 at 3:56 pm #345986
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54691
    • ☆☆☆☆☆

    Not at all!!

    The selling price less the direct labour and overheads is $13.50 per unit.
    Since is uses 2.5 kg of material per unit, this means a maximum of $13.50/2.5 = $5.40 per kg, and the question wants the shadow cost of material.

    Have you watched my free lectures on this? The lectures are a complete free course and cover everything needed to be able to pass the exam well.

    (By the way, have you got a current edition of a Revision Kit from one of the ACCA approved publishers? If not then it is vital that you get one because they contain lots of exam standard questions to practice on, and question practice is essential to passing the exam.)

  • Author
    Posts
Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • hoangacca on Cost Classification and Behaviour part 2 – ACCA Management Accounting (MA)
  • Elikplim on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • Elikplim on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • shravanm on ACCA AAA Employability and Technology Skills
  • MitaP on Presentation of Financial Statements (IAS 1) – ACCA Strategic Business Reporting (SBR) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in