• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Flexible budget

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA APM Exams › Flexible budget

  • This topic has 4 replies, 4 voices, and was last updated 10 years ago by NURUL SYAKILA BINTI.
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • December 3, 2014 at 5:15 am #216603
    NURUL SYAKILA BINTI
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 1
    • ☆

    Can anyone help me to solve this question.

    Year 2012. 10000 units = $400,000
    Year 2013. 20000 units = $660,000
    Inflation rates : 10%

    What is the budget for the year 2014 and the company decides to produce 25000 units. The inflation rate is 8%.

    December 3, 2014 at 7:59 am #216658
    lsoltobaeva
    Member
    • Topics: 38
    • Replies: 72
    • ☆☆

    Are you sure year 2013 is $660,000 but not $880,000?

    I suppose year 2014 would be $1,188,000 for 25,000 with inflation 8%

    December 3, 2014 at 11:42 am #216775
    Anonymous
    Inactive
    • Topics: 0
    • Replies: 7
    • ☆

    The budget for 2014 should be $831,600

    We need to separate Variable and fixed costs here

    10V + F=400
    20×1.1xV+1.1F=660

    December 3, 2014 at 11:59 am #216780
    Ken Garrett
    Keymaster
    • Topics: 10
    • Replies: 10589
    • ☆☆☆☆☆

    Assuming the inflation rate 12/13 is 10% and 13/14 is 8%:

    If the 2012 results had been achieved in 2013 the cost of the 10,000 units would have been 400,000 x 1.10 = 440,000. Now that inflation is out of the way we can analyse the effect of volume on cost

    Moving from 10,000 to 20,000 units increases the costs by 660,000 – 440,000 = 220,000

    Therefore the variable cost per unit is 220,000/10,000 = 22 and the fixed cost per unit is 660,000 – 22 x 20,000 = 220,000.

    At 2013 costs the planned 2014 output of 25,000 would cost 220,000 + 25,000 x 22 = 770,000.

    That has to be inflated by 8%, so $831,600 (as calculated by Jarboshi).

    December 3, 2014 at 12:52 pm #216803
    NURUL SYAKILA BINTI
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 1
    • ☆

    Thanks everyone!! ????

  • Author
    Posts
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • verweijlisa on Group SPL – Group profit on disposal – ACCA Financial Reporting (FR)
  • verweijlisa on Group SPL – Group profit on disposal – ACCA Financial Reporting (FR)
  • verweijlisa on Group SPL – Group profit on disposal – ACCA Financial Reporting (FR)
  • nosiphoceliwedlamini@gmail.com on Financial instruments – convertible debentures – ACCA Financial Reporting (FR)
  • NirajNathani99 on PPE – revaluation upwards – ACCA Financial Reporting (FR)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in