• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

F5 Lecture notes Chapter 3 example 1 question

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › F5 Lecture notes Chapter 3 example 1 question

  • This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 10 years ago by John Moffat.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • October 17, 2014 at 12:24 pm #204712
    annasweetbaby
    Participant
    • Topics: 2
    • Replies: 2
    • ☆

    Anyone could help please:

    In the lecture notes Chapter 3 example 1 – I am a bit confused about the answer “the maximum manufacturing cost per unit would have to fall to $4.80 per unit”

    I think it should be $5.20, the reason being is that I work backwards as follows:

    The maximum lifecycle cost per unit = the target cost = $7.00
    the estimated productions is 50,000 units, therefore,
    the total lifecycle cost = $7 x 50,000 = $ 350,000
    therefore the manufacturing costs total = $350,000 – $60,000 – $30,000 = $260,000
    so, the maximum manufacturing cost per unit = $260,000/50,000 units = $5.20 per unit

    Please help me to understand why I am wrong for the above calculation?
    Many thanks

    October 17, 2014 at 5:21 pm #204751
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    What you have done would be fine, except that if you read the question is says that we would have to spend an additional $20,000 on design. You have ignored this!

    If you bring it in then it means that the manufacturing costs in total have to be 260,000 – 20,000 = 240,000.

    So per unit it is 240,000 / 50,000 = $4.80 per unit.

    October 25, 2014 at 4:36 pm #205943
    annasweetbaby
    Participant
    • Topics: 2
    • Replies: 2
    • ☆

    Ooops! sorry for having a blind moment.

    Thank you very much for the answer, John.

    October 26, 2014 at 8:25 am #206003
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54682
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • maryrena77 on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • John Moffat on The financial management environment – ACCA Financial Management (FM)
  • Lekhanaa on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in