• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

F5 – JOLA PUBLISHING CO (JUNE 08 EXAM)

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › F5 – JOLA PUBLISHING CO (JUNE 08 EXAM)

  • This topic has 9 replies, 3 voices, and was last updated 5 years ago by John Moffat.
Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author
    Posts
  • February 17, 2014 at 8:55 pm #159163
    Lee Taylor
    Participant
    • Topics: 25
    • Replies: 18
    • ☆

    Good evening,

    i am having difficulty in calculating the figures for this question.

    Can anyone explain how to calculate the Overheads for CB – should be 2.41 and TJ should be 3.88 (part a).

    Also the Property Costs Quality Control and Production set up for CB and TJ (part b)

    Thank you

    February 17, 2014 at 10:24 pm #159173
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    For part (a) you are not asked to calculate the overheads.

    Part (a) is for the year that has just finished and you are given the overheads and asked to comment.

    Part (b) is for the next year where the figures are all different and it is for the coming year that you are asked to do the calculations.

    In part (b) the quality control costs will be charged based on the number of inspections. CB has 180 inspections and TJ has 20, so there are 200 in total. Since the total cost is 668,000, the cost for each inspection will be 668000 / 200 = $3,340.

    The production setup costs will be charged based on the number of setups. CB has 4 production runs, and so 4 setups. TJ has 12 production runs and so 12 setups. There are therefore 16 production runs in total. The total cost is 52,000. So the cost for each production run is 52,000 / 16 = $3250

    If you are still not clear, then do ask again 🙂

    February 18, 2014 at 11:28 am #159227
    Lee Taylor
    Participant
    • Topics: 25
    • Replies: 18
    • ☆

    Hi John, thanks for your reply, still unclear on how to calculate the overhead of CB 2.41 and TJ 3.88.

    and also part (c) of the quesiton

    February 18, 2014 at 12:31 pm #159235
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    We seem to be a bit confused over the various parts 🙂
    Parts (a) and (b) are purely discussion (why overhead allocations will have changed, and then about implementation problems).

    Part (c) asks for the cost per unit using machine hours to absorb the overheads. This is traditional absorption from Paper F2, and I assume you are happy with that.

    Part (d) asks to the cost per unit using ABC and I assume that it is this part that you have problems with.
    You will know from my lecture that there are two ways of getting the same answer (and the examiner does show both ways in his answer) but that the easiest and best way is to split the overheads in total between the products and then having got the total overhead for each, divide by the number of units to get the overhead cost per unit.

    As I wrote in my previous reply, the cost of each QC inspection is 3,340 and the cost of each production run is 3,250. The question tells us the property costs are to be absorbed on machine hours, and they come to $18 per hour.

    So the total overheads for CB are as follows:
    QC: 180 inspections x $3340 each time = 601,200
    Set-up: 4 setups x 3250 each time = 13000
    Property: 100000 hours x $18 = 1800000

    So total overheads for CB = 2414200

    The production of CP is 1,000,000 units, so the overhead cost per unit is 2414200 / 1000000 = $2.41

    (Same approach obviously for TJ)

    February 18, 2014 at 4:50 pm #159295
    Lee Taylor
    Participant
    • Topics: 25
    • Replies: 18
    • ☆

    Thanks John,
    more or less there, still a bit confused on how work out property costs for CB which is 100,000 and 20,000 for TJ
    Thanks

    February 18, 2014 at 5:11 pm #159302
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    For CB, they are producing 1,000,000 a year and each unit is taking 6 minutes. So the total time is 1M x 6/60 = 100,000 hours. (the time is 100,000 hours, not the cost)

    For TJ, the production is 10,000 a month, which is 120,000 a year. Each unit takes 10 minutes, so the total time is 120,000 x 10/60 = 20,000 hours.

    So the total time is 100,000 + 20,000 = 120,000 hours.
    The total cost is 2,160,000, so the cost per hour is is 2,160,000 / 120,000 = $18 per hour.

    CB takes 100,000 hours, so the total property cost for CB is 100,000 x $18 = $1,800,000

    February 18, 2014 at 5:35 pm #159304
    Lee Taylor
    Participant
    • Topics: 25
    • Replies: 18
    • ☆

    thank you for your help 🙂

    February 18, 2014 at 5:37 pm #159305
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

    May 3, 2020 at 10:10 pm #569881
    mishikhan
    Participant
    • Topics: 0
    • Replies: 1
    • ☆

    Kindly plz explain the part 1 of jola publishers

    May 4, 2020 at 9:35 am #569905
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54684
    • ☆☆☆☆☆

    You will have to be specific as to what you mean by ‘part 1’.

    Maybe you are looking at an adaption of the exam question in a Revision Kit (they may have changed it) because in the original exam question in front of me there is no part 1. The question has parts (a), (b) and (c). Parts (a) and (b) are purely written, and part (c) asks for calculations.

    (I assume that you have watched my free lectures on ABC and on traditional absorption costing? The lectures are a complete free course for Paper PM and cover everything needed to be able to pass the exam well.)

  • Author
    Posts
Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • EricObi on IAS 37 – Best estimate – ACCA Financial Reporting (FR)
  • Ken Garrett on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • John Moffat on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • maryrena77 on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in