Skip to content

ACCA Forums

General ACCAF2 Standard Costing

Rrissalewis13y ago
Could someone explain the solution for this question? JC Co operates a bottling plant. The liquid content of a filled bottle of product T is 2 litres. During the filling process there is a 30% loss of liquid input due to spoilage and evaporation. The standard price of the liquid is $1.20 per litre. The standard cost of the liquid per bottle of product T, to the nearest cent, is A. $2.40 B. $2.86 C. $3.12 D. $3.43 ANSWER: D. $3.43 Required liquid input = 2 litres x 100/70 = 2.86 litres Standard cost of liquid input = 2.86 x $1.20 = $3.43 (My question): What confuses me is the required input. I would think it to be 2 litres + the 30% loss in litres, then multiplied by the unit cost. HELP PLEASE!!
Sign into reply to this topic.