Skip to content

Ask the Tutor ACCA TX-UK

disposal of copyright

Ttariro5y ago
31 March 2021, Jessica sold a copyright for £28,800. The copyright had been purchased on 1 April 2015 for £21,000 when it had an unexpired life of 15 years. What is Jessica’s chargeable gain in respect of the disposal of the copyright A £0 B £20,400 C £16,200 D £7,800 the solution in the text ale proceeds 28,800 Less: Allowable element of acquisition cost (W) (12,600) ––––––– Chargeable gain 16,200 ––––––– Working: Allowable element of acquisition cost Remaining life at disposal = 9 years Estimated useful life = 15 years Allowable cost = £21,000 × 9/15 = £12,600 Hello Sir may you please help me understand why they used the remaining years 9 instead of the period of ownership 6
TTTax Tutor5y ago#1
If you look back to the Study Notes (page 78 Section 6) you will see that the use of the period of ownership of the seller is the amount BY which you REDUCE the original cost in order to calculate the figure of allowable cost which will give you the same result.
Ttariro5y ago#2
thank you Sir
Sign into reply to this topic.