- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 6 years ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Specially for OpenTuition students: 20% off BPP Books for ACCA & CIMA exams – Get your BPP Discount Code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › direct cost
direct cost can be linked directly to a cost unit.
say
a table requires 4 kg of wood to produce and cost of 1 kg of wood cost $5
so the cost of producing 1 table in terms of material should be (4×5)= $20
in case the store inventory consist of 2 kg wood at a rate of $5/kg
and 2 kg wood at a rate of $6/kg
in that case will the table cost in terms of material should be like (2×5)+(2×6)=10+12=$22
or it will be assumed that material cost per table is constant at $20
It depends on the wording of the question.
Usually we use the standard cost (of $5 per kg) throughout, but again it depends on what the question says and what it asks for.