• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Costing

  • This topic has 4 replies, 3 voices, and was last updated 11 years ago by John Moffat.
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • October 27, 2013 at 10:10 pm #143893
    slimchick2012
    Participant
    • Topics: 3
    • Replies: 8
    • ☆

    An organisation has the following total costs at two activity levels:
    Activity level (units)

    16,000

    22,000

    Total costs ($)

    135,000

    170,000

    Variable cost per unit is constant within this range of activity but there is a step up of $5,000 in the total fixed costs when the activity exceeds 17,500 units.
    What is the total cost at an activity of 20,000 units?

    October 28, 2013 at 4:56 am #143899
    alkemist
    Participant
    • Topics: 3
    • Replies: 493
    • ☆☆☆

    $160,000

    This requires the use of simultaneous equations:

    135,000 = fixed cost + (16,000*variable cost)
    170,000 = fixed cost + (22,000*variable cost) + 5,000

    fixed cost = 55,000
    variable cost = 5

    thus at 20,000 units, cost = 55,000 + (20,000*5) + 5,000 = 160,000

    October 28, 2013 at 6:29 am #143904
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    Although alkemists answer is correct, all you need do is look at the difference in costs and units as normal, so there is an extra 35000 cost for an extra 6000 units.
    However 5000 of the extra cost is the extra fixed cost, so the extra variable cost is the remaining 30000. This is for an extra 6000 units, so the variable cost per unit is 30000/6000 = 5 per unit.

    October 28, 2013 at 12:21 pm #143923
    slimchick2012
    Participant
    • Topics: 3
    • Replies: 8
    • ☆

    Thank you kindly for the response

    October 28, 2013 at 6:17 pm #143966
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Ojoggo on The Statement of Financial Position and Income Statement (part a) – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • hhys on PM Chapter 4 Questions Environmental Management Accounting
  • singhjyoti on Conceptual Framework – ACCA SBR lecture
  • John Moffat on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • azubair on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in