- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 11 years ago by .
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Budgeting
A company manufactures a single product. Budgeted production for the first three months of next year is as follows:
month 1 -8000 units
month 2-9000 units
month 3- 7000 units
Each unit uses 4kg of raw material costing $5 per kg. The budgeted raw material inventory at the end of each month is to be 20% of the following months production.
What are the budgeted raw material purchase of month 2 of nest year [in $’s]
Please help me answer this question, thanks
Inventory used for month 2’s production is 4 x 9000 = 36,000 kg
The opening inventory for month 2 (month 1’s closing inventory) is 20% x 36000 = 7,200.
The closing inventory for month 2 is 20% x 7,000 x 4 = 5,600.
So the purchases in month 2 are 36,000 – 7,200 + 5,600 = 34,300 kg.
They are costed out at $5 per kg
thank you..
You are welcome 🙂
