• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Budgeting

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Budgeting

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • December 14, 2021 at 8:11 am #644218
    dingdong02
    Participant
    • Topics: 14
    • Replies: 1
    • ☆

    A company anticipates that 10000 units of product z will be sold during January. Each unit of Z requires 2 litres of raw material w. Actual stocks as of 1 January and budgeted inventories as of 31 January are as follows.
    1 January 31 January
    Product z (units) 14000 12000
    Raw material w (litres) 20000 15000
    1 litre of w costs $4
    If the company pays for all purchases in the month of acquisition, what is the cash outlay for January purchases of w?
    ans) 44000 ( I don’t get this what’s that mean each unit of z requires 2 litres of raw material w)

    December 14, 2021 at 3:37 pm #644243
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54671
    • ☆☆☆☆☆

    Suppose that the product is butter. Butter needs milk to make it (so milk is the raw material being used), so maybe for 1 unit (i.e. 1 pack) of butter needs 2 litres of milk.

    In this question, given that they expect to sell 10,000 units they need to produce 10,000 + 12,000 – 14,000 = 8,000 units.

    That means that they need 8,000 x 2 = 16,000 litres of the raw material.

    Because of the inventories they therefore need to buy 16,000 + 15,000 – 20,000 = 11,000 litres.

    Therefore they will need to spend 11,000 x $4 = $44,000.

    Have you watched my free lectures on budgeting, because this example is very similar to the example that I work through in my lecture?

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • huunghia18499 on Foreign currency- Functional currency – ACCA (SBR) lectures
  • DuDE on Inventory Control (part 1) The EOQ Formula – ACCA Management Accounting (MA)
  • Nabiha on FA Chapter 2 Questions The Statement of Financial Position and Statement of Profit or Loss
  • John Moffat on The Statement of Financial Position – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • Bainamura on The Statement of Financial Position – ACCA Financial Accounting (FA) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in